Koncom októbra (28. 10. 2023) a počas novembrového sviatočného dňa (17. 11. 2023) bolo pri Tisovci, v Národnom parku Muránska planina, rušno. Miestne poľovnícke združenie Voniaca zobralo pracovné nástroje do rúk a vybralo sa prinavrátiť tvár lúčnym porastom pri vrchu Voniaca.
Spravili tak na základe uzatvorenej dohody medzi Národným parkom Muránska planina a Mestskými lesmi Tisovec, ktoré ich povolali do služby. Jednalo sa o nižšie zobrazené lúky. Prikladáme mapy pre lepšiu predstavu.
Tento rok s pílami a traktorom, v budúcom sa už kosí
Približne 20 poľovníkov na týchto lúkach vyrubovalo náletové dreviny. Išlo tu najmä o hrubšie aj tenšie smreky a buky. Ešte pred začatím kolegovia zo Správy NP Muránska planina pooznačovali sprejom, ktoré zo stromov ponechať. Dôležité pre biodiverzitu je vždy ponechanie dutých stromov a jarabín. Používali motorové píly, ale bolo potrebné „povolať do služby“ na vytahovanie hrubších stromov aj lesný kolesový traktor a na nejaké časti aj univerzálny kolesový traktor. Ich prácu však limitovali iba na konkrétne miesta, aby nerozrušovali pôdu tam, kde netreba.
Vyrúbané drevo si nechávali Mestské lesy Tisovec a časť poľovníci na úpravu senníkov pre zver a jedného poľovníckeho posedu.
Obhospodarované lúky Voniaca, Martinkuľa, Tomovka a Dížďovnica sú biotopmi európskeho významu – suchomilné travinnobylinné a krovinové porasty na vápnitom podloží. Na týchto stanovištiach prevládajú teplomilné druhy tráv, ostríc, jedno-, dvoj- a viacročných bylín. Druhy, z ktorých sa formujú rastlinné spoločenstvá, sa vyskytovali na stanovištiach, ktoré vo vývoji vegetačného krytu po dobe ľadovej neposkytovali dostatočné podmienky na rozvoj lesných spoločenstiev. Druhotne sa rozšírili po vyrúbaní či vypaľovaní lesov a následnom odplavení lesných pôd. Extenzívne pasienkové, prípadne kosienkové využitie odlesnených území veľmi vplýva na zloženie rastlinných druhov.
Mozaikovité kosenie je esenciálne
Manažmenty na týchto 4 lúkach budú pokračovať aj v budúcom roku. Lúky je potrebné ešte „dočistiť“ a kosiť, aby boli na rok 2025 pripravené ako dotačné plochy. Poľovnícke združenie Voniaca za ne potom budú môcť získavať každoročne dotáciu. Plán je taký, že by mali raz ročne kosiť mozaikovito, teda jeden rok jednu časť lúky a druhý rok druhú. Nie celú lúku naraz. Celková výmera lúk aj s obnovenou plochou je 3,57 hektára.
Ekoschéma podporuje hospodárov aj biodiverzitu
Čo je skvelé a dosvedčuje to krásny vzťah poľovníkov k prírode je, že chcú si nastaviť priamo ekoschému. Znamená to to, že búdu používať taký spôsob obhospodarovania, aby k biodiverzite, ktorá sa tam nachádza pristupovali čo najšetrnejšie a podporili ju. Od začiatku spolupráce boli otvorení rozhovorom a v skutku cítiť, že im záleží na tom, aby lúky a druhy žijúce na nich prosperovali.
Úpravy ocenia hmyz, vtáky aj raticová zver.
A aké druhy sa budú z takto upravovaných lúk tešiť? Z bezstavovcov kladieme veľký dôraz na modráčika čiernoškvrnného. Z vtáčej ríše ide o sovu lesnú, kuvička vrabčieho a sovu dlhochvostú.
K trom lúkam sa viete pomerne ľahko dostať a vidieť tak výsledky manažmentového prístupu naživo. Vyberte sa náučným chodníkom Martinovou dolinou. Do doliny sa dostanete z mesta Tisovec, vstupným miestom do doliny sú Paseky.
Bližšie k cieľu každým rokom
Ďalšie lúky plánujeme vytipovať a zazmluvniť na nich obhospodarovateľov v budúcom roku. Pre lúčne ekosystémy je najdôležitejšie, boli mozaikovito kosené alebo extenzívne spásané. To znamená, že sa hospodárske zvierata pohybujú po ploche a nie sú na rovnakom mieste ponechané príliš dlhý čas. Máme za cieľ obnoviť až 50 hektárov lúčnych biotopov v projektovom území Muránska planina.
Veríme, že budeme prekvapení prístupom a nájdeme ďalších muránskych hospodárov, lesníkov či poľovníkov, ktorým záleží na ochrane prírody a biodiverzity, ako tomu je v tomto príklade PZ Voniaca.
Text: Barbora Vrábelová, Ministerstvo životného prostredia, Jakub Korytiak, Národný park Muránska planina.
Použité zdroje: www.sopsr.sk/natura. Suchomilné travinnobylinné a krovinové porasty na vápnitom podloží (*dôležité stanovištia Orchideaceae) [online]. Cit. 2023-12-27. Dostupné na internete: https://www.sopsr.sk/natura/index.php?p=4&sec=6&biotop=6210