Močiare, rašeliniská, jazerá, rieky, riečne nivy, ale aj slaniská, ústia riek, lagúny či koralové útesy. Všetky územia, ktoré sú trvalo alebo sezónne zaplavené vodou nazývame mokrade. Ich význam pre našu planétu si pripomíname každý rok 2. februára pri príležitosti Svetového dňa mokradí. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o tom, ako veľmi sú mokrade pre ľudstvo a pre planétu dôležité a podporiť opatrenia, ktoré povedú k ich zachovaniu, rozumnému využívaniu a obnove.
Svetový deň mokradí si pripomíname od roku 1976, kedy bol v iránskom meste Ramsar podpísaný Dohovor o mokradiach. Tohtoročná téma zdôrazňuje naliehavú potrebu zaradiť obnovu mokradí medzi priority a vyzýva všetkých, aby podnikli kroky pre záchranu a obnovu degradovaných mokradí. Mokrade patria k najohrozenejším ekosystémom na Zemi a miznú trikrát rýchlejšie ako lesy. Od roku 1970 zaniklo najmenej 35 % mokradí a tento trend naďalej pokračuje.
Mokrade plnia dôležitú funkciu a sú pre človeka a ekosystém prospešné. Sú schopné filtrovať vodu a vytvárať jej zásoby, slúžia ako ochrana pred búrkami a povodňami, dokážu ukladať uhlík a viažu na seba bohatú biodiverzitu. Degradáciu mokradí spôsobuje najmä ľudská činnosť, ktorej vplyvom sú zámerne vysušované a zasypávané kvôli pestovaniu plodín, pastve a výstavbe. Mokraďové ekosystémy poškodzuje tiež znečistenie vody a nadmerný rybolov, ako aj šírenie inváznych druhov. V dôsledku úbytku mokradí je 25 % všetkých mokraďových druhov vystavených hrozbe vyhynutia.
Na Slovensku máme niekoľko typov mokradí, pričom 14 lokalít bolo zaradených do Zoznamu mokradí medzinárodného významu Ramsarského dohovoru. Hovoríme im ramsarské lokality a pokrývajú plochy s rozlohou viac než 40 tisíc hektárov. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) spolupracuje pri príprave národných správ o implementácii tohto dohovoru na Slovensku a v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR pravidelne pripravuje a aktualizuje Akčný plán pre mokrade. Medzi významné mokrade na našom území patrí napríklad Alúvium rieky Rudava, jaskynný systém Domica a jaskyne Demänovskej doliny, Dunajské luhy, Mokrade Oravskej kotliny, rybníky Senné, Šúr či Mokrade Turca.
Obnove mokradí a vlhkých lúk sa venuje tiež projekt – LIFE Microtus II („Obnova biotopov pre hraboša severského panónskeho *Microtus oeconomus mehelyi“), na ktorom ŠOP SR a ďalší partneri spolupracujú v území CHKO Dunajské luhy s koordinátorom projektu- Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ). Hraboš severský panónsky je chránený druh živočícha, ktorý je viazaný na život pri vode, preto ochranou tohto vzácneho druhu chránime zároveň aj mokraďové biotopy. Spoločne sa vďaka aktivitám projektu tieto územia obnovia alebo upravia a nastaví sa pre ne vhodná a trvalo udržateľná starostlivosť.
ŠOP SR sa pravidelne aktívne zapája do propagácie mokradí a ich významu. Pri príležitosti Svetového dňa je napríklad naplánovaná tematická exkurzia v jaskyni Domica, zameraná na vysvetlenie významu podzemnej vody, ako aj množstvo besied a seminárov naprieč Slovenskom na základných a stredných školách. Vyzývame tiež všetkých k zaslaniu návrhu projektu na obnovu lokálnej mokrade prostredníctvom medzinárodnej súťaže zverejnenej na stránke Svetového dňa mokradí.
Doplňujúce informácie:
- Viac informácií k tohtoročnému Svetovému dňu mokradí a materiály na stiahnutie v slovenčine.
- Dohovor o mokradiach a Národné správy o jeho implementácii.
- Mokrade medzinárodného významu na Slovensku.
- Svetový deň mokradí a informácie k súťaži.
- Viac informácií k Ramsarskému dohovoru.
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR