V stredu 15. februára 2023 sa uskutočnilo školenie k strategickému plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky na Slovensku v oblasti ochrany prírody a biodiverzity. Školenie bolo organizované pre zamestnancov Štátnej ochrany prírody, hospodárov pôsobiacich v rámci Chránenej krajinnej oblasti Záhorie a odborníkov z mimovládnych organizácií ako WWF Slovensko alebo BROZ.

Projektový koordinátor Michal Šutriepka v krátkosti predstavil projekt, jeho partnerov a predostrel hlavné aktivity projektu.
Prednáškový deň bol rozdelený na dve o časti. Prezentácie týkajúce sa poľnohospodárstva odzneli pred obedom. Poobede nasledovala séria prednášok zameraná na lesníctvo. Úvodná prednáška bola prezentovaná Evou Viestovou z Ministerstva životného prostredia SR na tému Integrované zdroje financovania ochrany prírody a biodiverzity.

Eva Viestová (Ministerstvo životného prostredia SR), ako jediná ženská zástupkyňa medzi prednášajúcimi, prednášala ako prvá o Integrovanom financovaní ochrany prírody a biodiverzity.

Sériu prednášok zameranú na poľnohospodárstvo otvoril Jozef Ridzoň (SOS/BirdLife Slovensko). Na vyše 50 slidoch zhrnul čo najdetailnejšie predstavenie Strategického plánu SPP 2023 – 2027.

Dobromil Galvánek (CBRB SAV) sa zameral na Platby na poľnohospodárskej pôde pre ochranu biodiverzity.

Andrej Sanitrár, vedúci Oddelenia územnej ochrany, poľnohospodár v Štátnej ochrane prírody SR priniesol poslucháčom vhľad do Koordinácie potrieb prípravy podkladov a procesov v rámci ŠOP SR.

Po obedňajšej pauze priblížil Jaroslav Jankovič (Národné lesnícke centrum) trend v poľnohospodárskom sektore, ktorým je Agrolesníctvo. Prednáška obsahovala aj predstavenie zakladania líniových vegetačných prvkov či princípy zalesňovania.

Riaditeľ NP Veľká Fatra Eduard Apfel, dlhoročný lesník, otvoril sériu prednášok zameranú na lesníctvo. Odprednášal publiku tému Platby na lesnej pôde v rámci SPP – investičné opatrenia. Väčšinu prezentácie venoval opatreniam na obnovu lesov, leso-environmentálnym schémam a platbám Natura 2000 na lesnej pôde.

Zo Štátnej ochrany prírody SR doplnil prednášajúci aj lesník Henrich Mičko. Priniesol praktické zhrnutie týkajúce sa Koordinácie potrieb prípravy podkladov a procesov na lesnej pôde v rámci Štátnej ochrany prírody SR.

Milan Hunčaga (WWF Slovensko) si pripravil prednášku na tému Klimaticky inteligentné obhospodarovanie lesov, keďže pôsobí nielen na našom LIFE projekte, ale aj na LIFE CLIMA4CEE. V rámci tohto projektu sa zameriavajú na to, ako sa súčasné lesné hospodárstvo bude musieť zmene klímy prispôsobiť a pokúsiť sa zmierniť jej nepriaznivé účinky.
Nasledujúce prednášky zahŕňali detailné predstavenie Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky SR 2023 – 2027, platby na poľnohospodárskej a lesnej pôde pre ochranu biodiverzity, koordináciu potrieb prípravy podkladov a procesov na poľnohospodárskej ako aj lesnej pôde v rámci ŠOP SR. Taktiež boli predstavené témy ako agrolesníctvo, zakladanie líniových vegetačných prvov, zalesňovanie či klimaticky inteligentné obhospodarovanie lesov.
Jednotlivé prezentácie sú k nahliadnutiu na nasledujúcich odkazoch:
- Integrované financovanie ochrany prírody a biodiverzity, stručný pohľad na SPP | Eva Viestová, Ministerstvo životného prostredia SR
- Detailné predstavenie strategického plánu SPP 2023 – 2027 | Jozef Ridzoň, SOS/BirdLife Slovensko
- Platby na poľnohospodárskej pôde pre ochranu biodiverzity | Dobromil Galvánek, Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV
- Koordinácia potrieb prípravy podkladov a procesov v rámci ŠOP SR | Andrej Sanitrár, Štátna ochrana prírody SR
- Agrolesníctvo, zakladanie líniových vegetačných prvkov, zalesňovanie | Jaroslav Jankovič, Národné lesnícke centrum
- Platby na lesnej pôde v rámci SPP – investičné opatrenia, opatrenia na obnovu lesov, leso-environmentálne schémy, platby Natura 2000 na lesnej pôde | Eduard Apfel, NP Veľká Fatra
- Koordinácia potrieb prípravy podkladov a procesov na lesnej pôde v rámci Štátnej ochrany prírody SR | Henrich Mičko, Štátna ochrana prírody SR
- Klimaticky inteligentné obhospodarovanie lesov | Milan Hunčaga, WWF Slovensko/LIFE CLIMA4CEE
Poľnohospodári či lesníci zo ŠOP SR, odborníci z mimovládnych organizácií ako aj hospodári a podnikatelia mali príležitosť pýtať sa priamo prednášajúcich a mať tak odpovede „z prvej ruky“. Väčšina z prednášajúcich bola aj priamo v komisiách, ktoré znenie opatrení konzultovali. Mohli si zároveň zdokonaliť svoje vedomosti o najnovších postupoch v oblasti vyplácania kompenzácií v zmysle ochrany prírody a biodiverzity. Školenie umožnilo účastníkom získať nové informácie, ale aj nástroje potrebné pre úspešné uplatňovanie Spoločnej poľnohospodárskej politiky SR pre potreby ochrany prírody a biodiverzity.
Celkovo bolo školenie veľmi úspešné a poskytlo účastníkom cenné informácie a skúsenosti, ktoré by mohli aplikovať v ich každodenných aktivitách v oblasti ochrany prírody a biodiverzity a najmä priamo v praxi, pre ich úžitok alebo úžitok spoločností, ktoré zastupujú.
So školeniami pokračujeme ešte na východnom Slovensku a prednášky si budú môcť účastníci vypočuť ešte 1. marca v Košiciach.
Foto ©️: Roman Naništa, Ministerstvo životného prostredia SR