V stredu 1. marca 2023 sa uskutočnilo školenie k strategickému plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky na Slovensku v oblasti ochrany prírody a biodiverzity. Školenie bolo organizované pre zamestnancov Štátnej ochrany prírody, hospodárov pôsobiacich v rámci Chránenej krajinnej oblasti Latorica, Vihorlat či NP Slovenský kras.
Cieľom školenia bolo bližšie objasnenie problematiky SPP. 1 prednášajúca dáma a 7 prednášajúcich pánov nám počas svojích 45 minút postupne odprednášali všetky podstatné informácie týkajúce sa novej SPP. Z úst expertky a expertov, ktorí zohrávali veľmi dôežité úlohy priamo pri tvorbe Strategického plánu boli sprostredkované témy ako:
✅ Integrované financovanie ochrany prírody a biodiverzity.
✅ Detailné predstavenie strategického plánu SPP 2023 – 2027.
✅ Platby na poľnohospodárskej a lesnej pôde v rámci SPP.
✅ Koordináciu potrieb prípravy podkladov a procesov na poľnohospodárskej a lesnej pôde v rámci ŠOP SR.
Prednáškový deň bol rozdelený na dve o časti. Prezentácie týkajúce sa poľnohospodárstva odzneli pred obedom. Poobede nasledovala séria prednášok zameraná na lesníctvo. Úvodná prednáška bola prezentovaná Evou Viestovou z Ministerstva životného prostredia SR na tému Integrované zdroje financovania ochrany prírody a biodiverzity.

Náš projektový koordinátor Michal Šutriepka otvoril školenie úvodným slovom a predstavil projekt účastníkom.

Eva Viestová (Ministerstvo životného prostredia SR), ako jediná ženská zástupkyňa medzi prednášajúcimi, prednášala ako prvá o Integrovanom financovaní ochrany prírody a biodiverzity.

Sériu prednášok zameranú na poľnohospodárstvo otvoril Jozef Ridzoň (SOS/BirdLife Slovensko). Na vyše 50 slidoch zhrnul čo najdetailnejšie predstavenie Strategického plánu SPP 2023 – 2027.

Dobromil Galvánek (CBRB SAV) sa zameral na objasnenie témy Platby na poľnohospodárskej pôde pre ochranu biodiverzity.

Andrej Sanitrár, vedúci Oddelenia územnej ochrany, poľnohospodár v Štátnej ochrane prírody SR priniesol poslucháčom vhľad do Koordinácie potrieb prípravy podkladov a procesov v rámci ŠOP SR.

Zo Štátnej ochrany prírody SR doplnil prednášajúci aj lesník Henrich Mičko. Priniesol praktické zhrnutie týkajúce sa Koordinácie potrieb prípravy podkladov a procesov na lesnej pôde v rámci Štátnej ochrany prírody SR.

Po obedňajšej pauze priblížil Jaroslav Jankovič (Národné lesnícke centrum) trend v poľnohospodárskom sektore, ktorým je Agrolesníctvo. Prednáška obsahovala aj predstavenie zakladania líniových vegetačných prvkov či princípy zalesňovania.

Milan Hunčaga (WWF Slovensko) si pripravil prednášku na tému Klimaticky inteligentné obhospodarovanie lesov, keďže pôsobí nielen na našom LIFE projekte, ale aj na LIFE CLIMA4CEE. V rámci tohto projektu sa zameriavajú na to, ako sa súčasné lesné hospodárstvo bude musieť zmene klímy prispôsobiť a pokúsiť sa zmierniť jej nepriaznivé účinky.
Jednotlivé prezentácie sú k nahliadnutiu na nasledujúcich odkazoch:
- Integrované financovanie ochrany prírody a biodiverzity, stručný pohľad na SPP | Eva Viestová, Ministerstvo životného prostredia SR
- Detailné predstavenie strategického plánu SPP 2023 – 2027 | Jozef Ridzoň, SOS/BirdLife Slovensko
- Platby na poľnohospodárskej pôde pre ochranu biodiverzity | Dobromil Galvánek, Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV
- Koordinácia potrieb prípravy podkladov a procesov v rámci ŠOP SR | Andrej Sanitrár, Štátna ochrana prírody SR
- Agrolesníctvo, zakladanie líniových vegetačných prvkov, zalesňovanie | Jaroslav Jankovič, Národné lesnícke centrum
- Platby na lesnej pôde v rámci SPP – investičné opatrenia, opatrenia na obnovu lesov, leso-environmentálne schémy, platby Natura 2000 na lesnej pôde | Jozef Ridzoň, SOS/BirdLife Slovensko
- Koordinácia potrieb prípravy podkladov a procesov na lesnej pôde v rámci Štátnej ochrany prírody SR | Henrich Mičko, Štátna ochrana prírody SR
- Klimaticky inteligentné obhospodarovanie lesov | Milan Hunčaga, WWF Slovensko/LIFE CLIMA4CEE
Týmto školiacim dňom sme uzatvorili sériu školení, ktorými sme mali zámer objasniť a najmä ujasniť, o čo hospodári môžu žiadať v rámci SPP a za akých podmienok.
Sériu podobných školení prinesieme ešte v ďalšej fáze projektu, bude však cielená na inšpektorov z Ministerstva poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR a agro-environmentálnych poradcov.
Text a foto: Barbora Vrábelová, Ministerstvo životného prostredia SR