Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) v spolupráci so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) a správami národných parkov otvorili dialóg s vlastníkmi a obhospodarovateľmi lesov v územiach s výskytom hlucháňa hôrneho. Na pôde Technickej univerzity vo Zvolene sa v piatok 8.marca uskutočnilo pracovné stretnutie k riešeniu problematiky ochrany populácie tohto chráneného živočícha a jeho biotopov.
Hlucháň je dáždnikový druh
Hlucháň hôrny sa najčastejšie vyskytuje v starých prirodzených horských lesoch pralesovitého charakteru. Uprednostňuje ihličnaté nízko zavetvené stromy a mozaikovitú štruktúru lesných porastov s bohatým podrastom tvoreným čučoriedkou. Na Slovensku je predmetom ochrany v 12 chránených vtáčích územiach ako napr. Nízke a Vysoké Tatry, Malá a Veľká Fatra, Muránska planina - Stolica, Slovenský raj, ale napríklad aj Horná Orava či územie Poľany.
Predstavuje tzv. „dáždnikový druh“ horských lesov. Jeho ochranou chránime aj celý rad ďalších vzácnych a ohrozených druhov horských lesov. Stav a vývoj jeho populácie je preto indikátorom stavu ekosystémov, v ktorých sa prirodzene vyskytuje.
Obnove hniezdnych biotopov hlucháňa hôrneho venujú značnú časť kapacít a zdrojov v našom projekte partneri Národné lesnícke centrum (NLC), WWF Slovensko a Správy z CHKO Poľana a Národného parku Muránska planina. Chystajú sa v územiach európskeho významu Poľana a Stolica presvetliť až 190 hektárov smrečín. Rozbehnuté máme monitorovanie hlucháňov prostredníctvom rozmiestnených fotopascí a v tomto roku sa plánujeme začať s realizáciou praktických opatrení pre hlucháňa horného v mladých prebierkových porastoch (výchovné zásahy zlepšujúce ich štruktúru). Súčasťou nášho projektového tímu je aj Jozef Bučko, ktorý sa v NLC venuje problematike manažmentu zveri, poľovníctva, ochrane hlucháňa hôrneho a na tomto stretnutí bol podstatným rečníkom.
Pre záchranu populácie hlucháňa hôrneho na Slovensku je nevyhnutná spolupráca
Cieľom stretnutia bolo spoločné prerokovanie návrhu opatrení pre zabezpečenie ochrany hlucháňa v lokalitách jeho výskytu v rámci Slovenska. Ako v úvode stretnutia uviedla generálna riaditeľka Sekcie ochrany prírody a biodiverzity MŽP SR Vladimíra Fabriciusová: „Pre záchranu populácie hlucháňa hôrneho na Slovensku je nevyhnutná spolupráca a participácia všetkých zainteresovaných strán. Toto pilotné stretnutie otvára diskusiu o vhodných formách pre aktívny a pasívny manažment biotopov, ktoré vyplynuli z prerokovávaní s obhospodarovateľmi lesa v jednotlivých územiach.“
Text: Kristína Bocková, Štátna ochrana prírody SR & Barbora Vrábelová, Ministerstvo životného prostredia SR