Od 1. ročníka v roku 2014 bolo do súťaže o Cenu Natura 2000 podaných 544 prihlášok, z ktorých bolo 142 víťazov a 25 finalistov. O ocenenie sa môže uchádzať každý subjekt alebo skupina subjektov so sídlom v EÚ (napr. verejné a miestne orgány, podniky, mimovládne organizácie, vlastníci pôdy, vzdelávacie inštitúcie, organizácie cestovného ruchu, jednotlivci) sa môžu uchádzať o ocenenie. Žiadosti sa musia výslovne týkať aspoň jednej alebo viacerých lokalít sústavy Natura 2000.
O ocenenie sa možno uchádzať v týchto kategóriach:
Ochrana prírody na súši: oceňuje úspechy, ktoré zlepšili stav ochrany konkrétneho typu suchozemského biotopu a/alebo druhu. Cieľové typy biotopov alebo druhy musia byť uvedené v prílohe I alebo II k smernici o biotopoch alebo v prílohe I k smernici o vtákoch alebo musia byť pravidelne sa vyskytujúcim sťahovavým vtákom.
Ochrana morských biotopov: oceňujú sa výsledky, ktoré zlepšili stav ochrany konkrétneho typu morského alebo pobrežného biotopu a/alebo morských alebo pobrežných druhov. Typy biotopov alebo druhy musia byť uvedené v prílohe I alebo II k smernici o biotopoch alebo v prílohe I k smernici o vtákoch alebo musia byť pravidelne sa vyskytujúcim sťahovavým vtákom.
Spoločná práca pre prírodu: uznáva sa buď vytvorenie sociálno-ekonomických prínosov pre miestne zainteresované strany vyplývajúce z činností spojených s lokalitou Natura 2000, ako je značka Natura 2000, aktivity cestovného ruchu založené na prírode, zvýšené príjmy pre konkrétne skupiny zainteresovaných strán alebo vytvorenie nových pracovných miest atď. a/alebo úsilie o riešenie konfliktov, ktoré spojilo rôzne zainteresované strany spôsobom, ktorý priniesol prospech pre sústavu Natura 2000, so zameraním na vývoj od polarizovanej situácie k čestnému kompromisu, pričom boli zavedené mechanizmy pre spoluprácu rôznych zainteresovaných strán.
Cezhraničná spolupráca: týka sa vytvárania účinných partnerstiev medzi zainteresovanými stranami zapojenými do riadenia/ochrany lokalít sústavy Natura 2000, ktorých cieľom je konštruktívnejšie riešenie problémov sústavy Natura 2000, než keby partneri pôsobili samostatne (napr. cezhraničná spolupráca medzi krajinami alebo samosprávnymi regiónmi vo federálnom štáte) s cieľom dosiahnuť lepšiu ochranu druhu/typu biotopu, ktorého geografické rozšírenie si takýto prístup vyžaduje; vytváranie sietí medzi štruktúrami s podobnými tematickými cieľmi
Komunikácia: oceňujú sa komunikačné úspechy, ktoré viedli k zvýšeniu povedomia o sieti Natura 2000 a ktoré priniesli trvalé pozitívne zmeny v postojoch alebo správaní voči sieti. Žiadosti musia byť zamerané na konkrétnu lokalitu Natura 2000.
Cena občanov: nejde o kategóriu, ale o uznanie verejnosti pre jej obľúbeného finalistu. Finalisti zo všetkých kategórií sú automaticky zaradení do hlasovania verejnosti a finalista s najvyšším počtom hlasov získa prestížnu Cenu občanov
Cena Natura 2000 sa udeľuje za popredné výsledky v oblasti ochrany prírody spojené so sústavou Natura 2000. Táto platforma bola vytvorená aj preto, aby pomáhala zvyšovať povedomie o sústave Natura 2000, o jej prínosoch a jej celkovej hodnote pre Európanov a planétu. Ocenenie je možné získať za dosiahnuté výsledky počas posledných 5 rokov trvania projektu.
Čas prihlásiť sa na Európske udeľovanie cien Natura 2000 je do 29. septembra 2023. O podávaní prihlášok, či dôvodoch, prečo sa prihlásiť sa dozviete na webe Ocenenia Natura 2000.
Pozrite sa teraz s nami, na minuloročných víťazov spomínaných kategórií.
LIFE Stop Cortaderia, víťaz v kategórii Socio-ekonomické benefity
Cieľom projektu LIFE Stop Cortaderia bolo potlačiť rozširovanie pampovej trávy, ktorá je invazívnym druhom, z piatich pobrežných lokalít sústavy Natura 2000 v Kantábrii v Španielsku. Projekt však mal, v porovnaní s inými ochranárskymi projektmi, veľmi ojedinelý cieľ: rozhodol sa súčasne riešiť vážne ťažkosti, ktorým čelia ľudia so zdravotným postihnutím na trhu práce.
Projekt tak poskytuje obojstranne výhodné riešenie tým, že podporuje budovanie kapacít a sociálnu integráciu ľudí so zdravotným postihnutím a zároveň poskytuje konkrétne prínosy z hľadiska ochrany pre typy prirodzených biotopov, ako sú pobrežné lagúny v sústave Natura 2000. Projekt zamestnával počas štyroch rokov 22 ľudí so zdravotným znevýhodnením, ktorí pracovali na plný úväzok v terénnych ochranárskych prácach. Priamo sa podieľali na mechanickej likvidácii invazívnej pampovej trávy, nakladaní so zeleným odpadom a opätovnej výsadbe prirodzenej vegetácie s cieľom brániť opätovnému rastu tohto invazívneho druhu.
Projekt demonštruje efektívnosť partnerstiev medzi sociálnymi a ochranárskymi mimovládnymi organizáciami a model je vysoko replikovateľný najmä pre ochranárske iniciatívy, ktoré si vyžadujú pravidelnú praktickú prácu, ku ktorej môžu sociálni partneri veľmi dobre prispieť.
Viac o projekte LIFE Stop Cortaderia sa dozviete na ich oficiálnej webovej stránke.
Program FLORA, víťaz v kategórii Cena občanov
V Rakúsku sa nachádza veľa biotopov, ktorých prežitie je závislé od obhospodarovania človekom, avšak sú v zlom stave. Najmä v dôsledku odklonu od tradičného extenzívneho obhospodarovania, týkajúce sa predovšetkým trávnatých a lúčnych biotopov.
Environmentálna mimovládna organizácia Blühendes Österreich („Kvitnúce Rakúsko“) vyvinula nový prístup k ochrane poľnohospodárskej pôdy s vysokou prírodnou hodnotou v lokalitách Natura 2000 v Rakúsku: program FLORA. Cieľom tohto nezvyčajného programu, bolo zabezpečiť dlhodobý manažment takýchto oblastí prostredníctvom vytvárania špeciálne vytvorených partnerstiev, tzv. „ochranárskych podnikateľov“. Tvoria ich mimovládne organizácie, komunity a farmári. Titul „podnikateľ ochranár“ bol účastníkom udelený s cieľom podporiť vlastníctvo, ako aj hrdosť na ich zapojenie do aktivít FLORA. Okrem toho boli tieto partnerstvá koncipované tak, aby zmenili aktuálne nastavenie a zlepšili biodiverzitu vo svojich regiónoch aj mimo nich.
Partnerstvá získali finančnú podporu na implementáciu projektov, ktoré sú prínosom pre prioritné typy biotopov a druhy (ako je poľnohospodárska pôda s vysokou prírodnou hodnotou), ako aj podporu prostredníctvom poradenstva v oblasti ochrany prírody, v oblasti médií a tlače, či zapojenia ďalších súkromných a verejných partnerov, opakujúcich sa hodnotení manažmentu biotopov, ako aj zoologicko-botanického monitorovania.
Viac o Kvitnúcom Rakúsku sa dozviete na ich oficiálnej webovej stránke.
Aplikácia CaveLife, víťaz v kategórii Cezhraničná spolupráca
Monitorovanie jaskýň a podzemných biotopov je náročná úloha. V tejto oblasti je len málo profesionálnych odborníkov, čo výrazne obmedzuje známe poznatky o jaskynných ekosystémoch. V celej EÚ existuje len veľmi málo oficiálnych hodnotení podzemných biotopov a len málo informácií je dostupných prostredníctvom oficiálnych agentúr. Na druhej strane v Európe existujú stovky dobrovoľných speleológov (jaskynných odborníkov alebo nadšencov) s prístupom k údajom a znalostiam o jaskyniach, ktoré by mohli byť veľmi užitočné pre agentúry, ktoré sú oficiálne poverené ich ochranou.
Aby speleológovia mohli prispievať k hodnoteniu chránených jaskynných biotopov (známych ako „Jaskyne neprístupné verejnosti“ v smernici EÚ o biotopoch a Natura 2000) a druhov žijúcich v jaskyniach (ako sú netopiere), Nemecká asociácia výskumníkov jaskýň a krasu vyvinula CaveLife. Je to mobilná aplikácia, ktorá umožňuje amatérskym jaskyniarom prispievať k hodnoteniu podzemných biotopov a druhov nahrávaním do centrálnej databázy. Tieto údaje sú potom sprístupnené orgánom ochrany prírody v celej Európe.
Viac o aplikácii CaveLife sa dočítate na webe VDHK.
LIFE ElClimA, víťaz v kategórii Ochrana prírody na súši
Grécko je domovom pre viac ako 80 % celosvetovej populácie sokola ostrovného. Sokol ostrovný je sťahovavý dravý vták, ktorý je obzvlášť náchylný na klimatické zmeny. Je vo veľkej miere závislý od kvality hniezdnych a potravných biotopov, ako aj od dostupnosti zdrojov potravy.
Projekt ElClimA, financovaný z programu EÚ LIFE, mal za cieľ uľahčiť adaptáciu sokola ostrovného na zmenu klímy realizáciou celého radu opatrení zameraných na zlepšenie jeho chovu a zlepšenie stavu ochrany tohto druhu v oblastiach, kde loví potravu. LIFE ElClimA sa zameral na biotopy sokolov na siedmich gréckych lokalitách Natura 2000, ktoré sú domovom pre 3 150 hniezdiacich párov.
Partneri projektu na čele s Univerzitou v Patrase uskutočnili doteraz najväčšiu operáciu na eradikáciu potkanov v Grécku. Výsledkom je, že 700 hektárov hniezdnych biotopov je teraz bez predácie potkanov, čo zabraňuje strate až 29 % vajec a mláďat. Zároveň riešili kvôli stúpajúcim teplotám aj termoreguláciu viac ako 1 000 umelých hniezd. A aby predĺžili dobu medzipristátia migrujúcich vtákov, ktoré sú pre sokoly potravou, zariadili, aby sa na vykúpených pozemkoch nachádzalo dostatok potravy pre ich korisť.
Viac o projekte LIFE ElClimA zistíte na ich projektovom webe.
Natura 2000 v Bulharsku: Nové horizonty, víťaz v kategórii Komunikácia
„Nové horizonty“ je mediálna kampaň realizovaná jedinečným partnerstvom bulharskej environmentálnej mimovládnej organizácie (Zelený Balkán) a troch mediálnych partnerov (AD Darik, AD Economedia a BG TOP MUSIC EOOD BG TOP (HOBBY TV) s pôsobivým dosahom odhadovaným na 4,5 milióna ľudí.
Elena Tilova, manažérka projektu „Natura 2000 v Bulharsku – Nové horizonty“ povedala: „Som nadšená, že ocenenie bolo udelené bulharskému projektu. Ocenenie beriem ako uznanie prínosu mimovládnych organizácií, ako je Zelený Balkán, k ochrane prírody. Pre mňa je to výsledok vynikajúceho partnerstva s našimi mediálnymi partnermi, vďaka ktorým sa naše posolstvá dostávajú k ľuďom. Úspech je dôkazom veľkej sily informácií, vďaka ktorým sa môžu zmeniť postoje verejnosti a naše bohaté prírodné dedičstvo sa môže zachovať pre budúce generácie“.
Prebiehajúca kampaň má za cieľ najmä zvýšiť povedomie o sústave Natura 2000 v Bulharsku. Táto iniciatíva je financovaná z programu EÚ LIFE a vlastných prostriedkov projektového partnerstva do konca roku 2023. Využíva vo svojich vizuáloch ľahko identifikovateľné druhy, ako je orol kráľovský a sup fúzatý. Tiež dôležité biotopy na interpretáciu a komunikáciu kľúčových problémov, ako je napríklad zhoršovanie stavu území Natura 2000. Kombináciou rôznych mediálnych kanálov v projekte veria, že do konca kampane zasiahnu až 62 % bulharskej populácie.
Viac informácii o kampani sa dozviete na oficiálnej webovej stránke.
Text: Európska komisia, Natura 2000 Awards