Projekt LIFE- IP NATURA 2000 SVK, ktorého plný názov znie:
„Úloha siete Natura 2000 a manažment vybraných prioritných biotopov v integrovanej ochrane krajiny v Slovenskej republike“
sa zameriava najmä na implementáciu Prioritného akčného rámca financovania (PAF) pre sústavu Natura 2000 v Slovenskej republike na roky 2021-2027.
Prioritný akčný rámec (PAF) je viacročný strategický plánovací nástroj, ktorý sumarizuje opatrenia a zdroje financovania potrebné na ochranu celoeurópskej sústavy Natura 2000 a súvisiacej infraštruktúry. Aktivity PAF súvisia s konkrétnymi opatreniami, aby sa na úrovni miest ochránili tie druhy a typy biotopov, pre ktoré bola daná lokalita označená za chránenú.
Hlavným cieľom
Integrovaného projektu LIFE je implementácia PAF pre sústavu Natura 2000 v Slovenskej republike na roky 2021 – 2027, v zmysle článku 8 smernice o biotopoch 92/43/EHS. Tento cieľ nám umožní dosiahnuť cieľ 1 stratégie EÚ v oblasti biodiverzity a všeobecné ciele smerníc EÚ o biotopoch a vtákoch, pokiaľ ide o prínos k zlepšeniu stavu ochrany niektorých konkrétnych a prioritných druhov a typov biotopov, a môže zahŕňať aj širšie činnosti v oblasti zelenej infraštruktúry, ktoré prispievajú k lepšej koherencii sústavy Natura 2000 v širšom a cezhraničnom kontexte.
Konkrétne ciele, ktoré naším projektom dosiahneme:
1
Zabezpečiť, aby sa ciele ochrany a manažment lokalít Natura 2000 stanovovali na základe spoľahlivých údajov, a aby sa doplnili existujúce údaje a metodické medzery v manažmente lokalít Natura 2000. Umožniť vyhodnotenie stavu cieľových prvkov ochrany na úrovni lokality.
2
Zabezpečiť, aby sa v rámci sústavy Natura 2000 vykonávalo hodnotenie účinnosti manažmentových opatrení a zásahov, a aby bolo súčasťou plánovacieho cyklu a hodnotenia manažmentu.
3
Posúdiť dopady zmeny klímy na sústavu Natura 2000 a zraniteľnosť konkrétnych druhov a typov biotopov a navrhnúť zmierňujúce opatrenia a politické/manažmentové odporúčania.
4
Koherencia sústavy Natura 2000 je zabezpečená identifikáciou prvkov ekologickej prepojenosti (ekologické koridory, nášľapné kamene, tzv. stepping stones...) a uplatňovaním opatrení na ich ochranu prostredníctvom príslušných politík a nástrojov, napríklad územných plánov.
5
Zabezpečiť ochranu biotopov rašelinísk prostredníctvom vytvorenia špecializovaných manažmentových stredísk a preukázaním opatrení na obnovu a manažment.
6
Vytvoriť, testovať a hodnotiť agrolesnícke systémy demonštračného charakteru, ktoré podporujú ohrozené druhy a typy biotopov.
7
Obnoviť biotopy a zaviesť osobitný manažment pre vysoko ohrozené druhy, ako je tetrov hlucháň (Tetrao urogallus), fuzáč karpatský (Pseudogaurotina excellens), korytnačka močiarna (Emys orbicularis), ľanolistník bezlistencový (Thesium ebracteatum) a marsilea štvorlistá (Marsilea quadrifolia), preukázaním špecializovanej a integrovanej ochrany prírody a starostlivosti o krajinu.
8
Vyhodnotiť účinnosť a replikovať skúsenosti a znalosti z demonštračných miest prostredníctvom existujúcich a nových nástrojov politiky vrátane poskytovania odporúčaní pre programovanie fondov EÚ.
9
Vyhodnotiť sociálno-ekonomické prínosy a ekosystémové služby, ktoré poskytuje sústava Natura 2000.
10
Zvýšiť povedomie a prijatie sústavy Natura 2000 medzi zainteresovanými stranami a širokou verejnosťou vrátane povedomia o ekosystémových službách poskytovaných sústavou Natura 2000.
Projektové aktivity sú rozdelené do piatich častí:
Celý projekt prebieha v týchto piatich pilotných oblastiach:
Medzi najzaujímavejšie aktivity nášho projektu patria:
Šírenie a replikovateľnosť poznatkov, akými sú nové techniky (napríklad agrolesnícke opatrenia) a nové prístupy k ich manažmentu na manažment príslušných biotopov prostredníctvom prepojenia rezortov a ostatných subjektov.
Lepšia integrácia cieľov ochrany prírody a biodiverzity do Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP).
Implementácia konkrétnych ochranárskych postupov v piatich demonštračných lokalitách projektu a vývoj nových manažérskych prístupov prostredníctvom integrovaného manažmentu v rámci celej krajiny – aj pre ďalšie biotopy a druhy v budúcnosti.
Nové prístupy v komunikácií v lokalitách, kde budú spolupracovať rôzni odborníci a riadiace orgány na projektových aktivitách. Hodnotenie stavu ochrany bude prebiehať aj na miestnej úrovni.
Zavedenie prístupov „najlepšej praxe“ a osvedčených postupov (napr. Opätovné zavedenie opakovaného hospodárenia (kosenia) na biotopy rašelinísk, obnova bočnej spojitosti vodných útvarov atď.).
Nový prístup k monitorovaniu a hodnoteniu účinnosti opatrení – nielen štandardné biologické a sociálno-ekonomické, ale aj ekonomická a technická účinnosť použitých metód monitorovania.
Zmiernenie dopadu klimatických zmien na sústavu Natura 2000 na Slovensku.
Vybudovanie a zariadenie dvoch manažmentových centier pre správu rašelinísk alebo vytváranie agrolesníckych systémov na poľnohospodárskej pôde a mnoho ďalších.