Slovensko patrí svojimi prírodnými hodnotami k najbohatším krajinám Európy

Vysokú rozmanitosť všetkých foriem života podmieňuje jeho geografická poloha na rozhraní medzi Karpatami a Panónskou nížinou.

Z územia Slovenska je známych viac ako 11 tisíc rastlinných a viac ako 28 tisíc živočíšnych druhov. K vysokej hodnote územia Slovenska z hľadiska biodiverzity prispieva najmä výskyt viacerých typov biotopov. 

Lesy pokrývajú viac ako 40 percent územia, možno tu nájsť rozsiahle plochy zachovalých pôvodných lesných porastov. Mozaiku prírodnej krajiny dotvárajú krovinové, lúčne aj mokraďové biotopy.

Úbytok druhov a ich biotopov je celosvetový problém, ktorý neobišiel ani Slovensko. Vplyvom nadmerného využívania prírodných zdrojov mnohé rastlinné a živočíšne druhy vyhynuli, mnohé sú ohrozené, prípadne sa vyskytujú už len vzácne či ojedinelé. V niektorých prípadoch ich vyhodnocujeme ako na pokraji vyhynutia.

11000

Na Slovensku nájdeme viac ako 11 000 rastlinných druhov

28000

A viac ako 28 000 živočíšnych druhov

40%

nášho územia je pokrytého lesom

14

chránených krajinných oblastí

9

národných parkov

Slovensko si buduje sieť chránených území

Slovensko, podobne ako iné krajiny, si buduje sieť chránených území podľa národných kritérií a národnej legislatívy.

Na Slovensku máme 9 národných parkov, 14 chránených krajinných oblastí a viac ako tisíc tzv. maloplošných chránených území.

Vstupom do Európskej únie Slovensko prijalo európsky systém ochrany prírody prostredníctvom vybudovania sústavy chránených území známych pod názvom Natura 2000 a tým vytvorilo nové podmienky na ochranu našich vzácnych území.

Sústava NATURA 2000 predstavuje celoeurópsky záväzok ochrániť naše prírodné dedičstvo


Vstupom do Európskej únie Slovensko prijalo európsky systém ochrany prírody prostredníctvom vybudovania sústavy chránených území známych pod názvom Natura 2000 a tým vytvorilo nové podmienky na ochranu našich vzácnych území.