Klimatické zmeny môžu mať vážny vplyv na podmienky, ktoré sú dôležité pre existenciu biotopov a druhov zaradených do sústavy NATURA 2000. Preto jednou z našich aktivít, ktorú vďaka projektovému partnerovi Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského začíname realizovať, je nepretržitý zber klimatických dát vo všetkých piatich projektových lokalitách. Zaznamenávaním údajov vieme odsledovať, ako odolné sú vybrané lokality sústavy NATURA 2000 voči klimatickej zmene. Ako takýto zber prebieha, prečo sme rozmiestnili práve tento model meracích staníc a čo bude výsledkom analýzy nameraných dát? Dočítate sa v nasledujúcich riadkoch.
Zmierniť dopady zmeny klímy zvládneme iba na základe relevantných dát
Krajina Slovenska sa v priebehu 20. storočia výrazne zmenila. Väčšina mokradí bola odvodnená, poľnohospodárska pôda bola výrazne transformovaná na podporu hromadného kolektívneho poľnohospodárstva, časti lesov boli premenené na monokultúry a podobne. Tieto zmeny vedú k fragmentácii krajiny a zníženiu jej odolnosti. Vďaka tomu sú mnohé biotopy a druhy ohrozené aj najmenšou zmenou klímy. Možné dopady klimatických zmien na sústavu Natura 2000 alebo na chránenú prírodu vo všeobecnosti sa však v ochranárskej praxi na Slovensku zatiaľ príliš nezohľadňujú. Citlivé lokality nie sú uprednostňované a pozornosť na kritické problémy (napr. zásobovanie vodou v prípade biotopov súvisiacich s vodou) sa zvyčajne upriamuje až vtedy, keď sú zmeny nezvratné. Z týchto dôvodov máme v projekte za cieľ posúdiť možné vplyvy zmeny klímy na biotopy a druhy sústavy Natura 2000 a kategorizovať lokality sústavy Natura 2000 podľa ich zraniteľnosti voči zmene klímy.
Meracie stanice postupne inštalujeme do všetkých piatich pilotných lokalít
Zaznamenávaním a analýzou údajov naplníme nasledovné ciele projektu:
- odsledujeme odolnosť lokalít NATURA 2000 voči klimatickej zmene,
- budeme mať príležitosť vypracovať Expertnú štúdiu o možnom dopade zmeny klimatickej zmeny,
- zhodnotíme a vypracujeme odporúčania a opatrenia na zmiernenie dopadov zmeny klímy v sledovaných lokalitách.
Rozmiestnenie staníc je plánované na piatich lokalitách po celom Slovensku, z toho v troch sme ich už umiestnili. Prvá umiestnená stanica, našla svoje “pracovisko” v území európskeho významu (ďalej ako "ÚEV”) Rudava na Záhorí. Zbieranie dát však nie je všetko, čo musíme riešiť, keď osadíme meraciu stanicu. Potrebujeme zabezpečiť aj prenos signálu. Takže sme okrem meracích staníc museli hľadať vhodné umiestnenie aj pre stanice určené pre príjem dátového signálu z meracích staníc a posielanie nameraných dát na server. Druhej inštalovanej stanici sme hľadali domov na Hornej Orave v septembri 2023. Umiestnili sme ju v území európskeho významu Rašeliniská Bielej Oravy. Výberu lokalít vždy predchádza konzultácia a návrhy odborníkov zo Správ chránených krajinných oblastí (Štátna ochrana prírody SR) alebo Národného parku Muránska planina, ktorí sú zároveň partnermi projektu.
Príprava tretej lokality v území európskeho významu Tajba prebehla koncom októbra 2023. Boli, žiaľ, zistené problémy so signálom a riešenie nepriniesol ani podnet a následne šetrenie Úradom pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Pre túto prijímaciu stanicu sme museli nájsť úplne iné, vhodnejšie umiestnenie. Prijímač signálu pre zvyšné dve pilotné lokality - Poľana (ÚEV Hradné lúky) a v ÚEV Muránska planina bol inštalovaný na Lomnickom štíte k meteorologickému observatóriu SHMÚ. Inštalácia meracích prístrojov na zvyšných lokalitách bude dokončená v prvom polroku 2024. Takže funkčnosť prijímača na Lomnickom štíte overíme definitívne, keď budú inštalované meteostanice na týchto dvoch lokalitách. Na tomto mieste je prijímač vystavený extrémom počasia a silným vetrom a preto musí byť kontrolovaný. Bez ochoty a súčinnosti pracovníka SHMÚ, ktorý najmä v zimnom období odstraňuje námrazu, ľad a kontroluje, či vysielač pevne drží, by sme inštaláciu ani neuskutočnili.
Celosvetovo používané meracie prístroje sa vyrábajú v Bratislave
Za meteo stanicami sme nemuseli ísť príliš ďaleko. Víťazným uchádzačom vo verejnom obstarávaní sa stal dodávateľ BARANI DESIGN Technologies z Bratislavy. Spĺňajú certifikácie Svetovej meteorologickej organizácie pre merania klimatických dát. Ich presnosť merania je jedna z najpresnejších na svete a ponúkajú širokú škálu možností merania. Ide o celosvetovo rozšírené stanice, ktoré sú v stovkách kusov používané nielen na Slovensku, ale aj v Európe a mimo nej. Firma prístroje vyrába priamo v hlavnom meste Slovenska, čo predstavuje komfort pre konzultácie a riešenie problémov a návrhov pre montáž zariadení a prístroje sú cenovo najdostupnejšie. Vyvíjajú stále nové meteoprístroje a zdokonaľujú tie, ktoré už na trhu ponúkajú. Spolupráca s týmto dodávateľom je z nášho pohľadu naozaj nadštandardná.
Z dát budeme vedieť sledovať vývoj klimatických podmienok
Podľa typu meracej stanice zbierame dáta v desať minútových intervaloch. Dáta nám prezentujú aká je teplota vzduchu (priemerná, minimálna, maximálna), vlhkosť, atmosférický tlak vzduchu, rosný bod a solárny príkon. Zrážkomer zaznamenáva presné množstvo spadnutých zrážok. Pôdne merače zaznamenávajú teplotu v rôznych hĺbkach pôdy a vodné nasýtenie. Anemometer zaznamenáva smer a silu vetra. Vyhodnocovanie nameraných dát ich korelácie a interpretácie môžu byť robené v rôznych časových obdobiach od hodín po roky.
Na základe pravidelného merania a zberu klimatických dát budeme vedieť sledovať vývoj klimatických podmienok, ktoré na vybraných miestach boli a ich zmeny v rámci času. Predpokladom je sledovanie hydrologického režimu v rašeliniskách, kolísanie hladiny (podzemnej) vody, možné vysychanie a iné. Vyhodnotenie bude spočívať v spracovaní nameraných dát a ich porovnanie medzi lokalitami, na ktorých prebiehajú opatrenia a tými, na ktorých neprebiehajú. Výstupy klimatických údajov v čase budú prezentované v podobe grafov a návrhov opatrení. Ak bude pripravovaná legislatíva v danej tematickej oblasti, bude možné pripraviť na základe skúseností podporné argumenty.
Vyhodnocovanie dát bude raz ročne a všetko zhrnieme v Expertnej štúdii
Štvrťročne budeme vykonávať základnú analýzu dát, ktorá spočíva v kontrole a archivácii nameraných dát, odstránení chybových záznamov, v sledovaní prípadných extrémov či sledovaní korelácií dát. Pri ročnej správe budú grafické výstupy a hodnotenie roka na základe klimatických dát, štvrťročne si len budeme archivovať dáta a kontrolovať či nie sú problémy v meraniach alebo niečo podobné.
Rátame aj s tým, že sa môžu vyskytnúť problémy, ktoré by merania skreslili, resp. úplne prerušili. Napríklad sa tak môže stať z dôvodu odcudzenia meracích prístrojov v teréne alebo z dôvodu prerušenia prenosu dát (aký nám nastal v ÚEV Tajba). Zistenia budú zhrnuté a publikované v roku 2026, v plánovanej Expertnej štúdii o možných dopadoch klimatických zmien. Štúdia je jedným z výstupov projektu LIFE Príroda pre všetkých.
V posledných riadkoch by sme radi vyzdvihli, že máme v projektovom tíme výborného kolegu, prírodovedca, ktorý zúročil svoje poznatky v rámci elektrikárskej praxe získanej mimo jeho prírodovedeckej kariéry. Bez neho by sme tento cieľ projektu nevedeli tak účinne riešiť. Financie v rozpočte na zazmluvnenie externej montážnej služby plánované neboli, takže by sme nemohli práce, ktoré zabezpečuje, ani obstarať. Navyše prác sa vyskytlo aj viac, ako sa sprvoti plánovalo. Zariadenia na prenos dát také, aké potrebujeme, nikto nevyrába, nemontuje, a teda neponúka. Ide o zariadenia, ktoré sú vymyslené a konštruované v spolupráci s už vyššie spomínanou firmou, ale za obrovského osobného vkladu nášho kolegu Martina Šalkoviča. Jeho práca bola pre riešenie daného projektového cieľa už v počiatočných fázach kľúčová.
Text: Eva Pauditšová & Martin Šalkovič, Prírodovedecká fakulta UK; Barbora Vrábelová, MŽP SR.