Workshop platformy programu LIFE sa konal 22. – 24. mája 2024 v španielskej Kantábrii, konkrétne v hlavnom meste Santander. Organizovaný bol pod záštitou Európskej výkonnej agentúry pre klímu, infraštruktúru a životné prostredie (CINEA) a v spolupráci s projektom LIFE Steps for LIFE (v preklade Kroky pre život). Na workshope participovala skoro stovka odborníkov z celej Európy vrátane Slovenska, pričom boli prezentované plány a čiastkové výsledky projektu Príroda pre všetkých.
Podmienky na tejto planéte sa rapídne zhoršujú aj pre plazy a obojživelníky
V Európe žije celkovo 151 druhov plazov a 85 druhov obojživelníkov a mnohé z nich nie je možné nájsť nikde inde vo svete. Podľa štúdie IUCN (Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov) z roku 2009, viac ako polovici európskych druhov plazov a obojživelníkov zaradených do červeného zoznamu sa neustále znižuje početnosť vo voľnej prírode. Znamená to, že sú ohrozené viac ako druhy európskych cicavcov alebo vtákov. Dôvodom sú znečisťujúce a expanzívne ľudské aktivity, ktoré vedú predovšetkým k strate biotopov a zhoršeniu kvality vody. V kombinácii s klimatickou zmenou a inváznymi druhmi vzniká trend straty biologickej diverzity, ktorý bez potrebných krokov nielenže ohrozí samotnú prírodu, ale aj kvalitu nášho každodenného života.
Aj z toho dôvodu sú aktivity pre zdieľanie skúseností a príkladov dobrej praxe prepájajúce odborníkov, ochranárov a zainteresované skupiny veľmi dôležitou súčasťou zlepšenia prístupu k zabezpečeniu ochrany biodiverzity ako súčasti zdravej a prosperujúcej kultúrnej krajiny.
Medzi 26 prezentáciami zazneli aj ambície nášho projektu LIFE
V prvý deň workshopu sa konali blokové prednášky a tzv „speed“ prednášky 26 účastníkov. Každý zo zúčastnených projektov mal 4 minúty na odprezentovanie.
Odborné prednášky prvého dňa otvoril Frank Vassen (Desk Officer, smernica EÚ o vtákoch a biotopoch), ktorý o európskych obojživelníkoch a plazoch uviedol, že podľa Nature Report 2019, ide o skupinu druhov s najvyšším klesajúcim trendom na národnej úrovni.
Bloky tvorili nasledovné témy súvisiace s aktuálnymi výzvami ochrany obojživelníkov a plazov:
- Chránené oblasti pre obojživelníky a plazy v kontexte zmeny klímy.
- Skúmanie metód a možností eradikácie inváznych druhov obojživelníkov a plazov.
- Dlhodobá budúcnosť obojživelníkov a plazov vzhľadom na rastúci tlak na biotopy v dôsledku fragmentácie, urbanizácie a využívania krajiny.
- Ochrana obojživelníkov a plazov na národnej a medzinárodnej úrovni.
V druhý deň sa konal workshop zameraný na diskusiu a determináciu potrebných krokov k riešeniu týchto štyroch tém. Počas každého workshopu organizátori vypracovali poznámky a v posledný deň, počas terénnej exkurzie, odprezentovali 5 najdôležitejších záverov.
„Všetci potom hlasovali, ktorý z piatich záverov považujú za najviac urgentný a ten budú komunikovať ďalej. Čiže sme sa na konci tejto konferencie dopracovali k jej 4 hlavným výsledkom,“ dopĺňa finančná manažérka za koordinujúceho príjemcu nášho projektu, Viktória Štrbáková. „Okrem prezentácie projektu Príroda pre všetkých sme sa mohli zapojiť do diskusie o praktickej druhovej ochrane a oboznámiť sa s výsledkami a prístupom viacerých projektov LIFE prebiehajúcich po celej Európe,“ zhrnul svoje dojmy Miroslav Očadlík, expert na ochranu vôd z našej partnerskej organizácie WWF Slovensko.
Kantábria je rajom plazov, obojživelníkov aj turistov
Terénna exkurzia sa konala v pilotnej lokalite projektu LIFE Kroky pre život, ktorá je súčasťou turistickej trasy Camino Lebaniego. Hlavným cieľom tohto projektu je podpora existujúcej kultúrnej a turistickej infraštruktúry diaľkových trás na multifunkčnú zelenú infraštruktúru, ktorá cieli na zachovanie a zlepšenie biodiverzity a súčasne optimalizuje ekologickú konektivitu, poskytuje ekosystémové služby a zvyšuje povedomie turistov a nadšencov horských prechodov.
„Okrem prezentácie projektu sme sa mohli zapojiť do diskusie o praktickej druhovej ochrane a oboznámiť sa s výsledkami a prístupom viacerých projektov LIFE prebiehajúcich po celej Európe. Inšpiratívnym bolo predstavenie opatrení a pilotnej lokality projektu Kroky pre život a ukážka toho, že aj ochrana biodiverzity ako prírodného dedičstva môže tvoriť kľúčový prvok rozvoja regiónu,“ hodnotí M. Očadlík.
Turistickú, resp. pútnickú trasu Camino Lebaniego by si mal na svoj zoznam prianí pripísať každý milovník prírody a ekoturizmu. Je bohatá na dychberúce výhľady na kantábrijské hory, rokliny a malebné dedinky čupiace v dolinách, pod skalnými masívmi. Okrem fascinujúcej scenérie sa vám naskytnú strety s tamojšími živočíchmi, ktoré vám pripomenú, že táto krajina je stvorená pre nich. Budete im v tichosti závidieť toľko krásy, v ktorej môžu nažívať. Kantábria skutočne stojí za vašu návštevu.
Text: Miroslav Očadlík, WWF Slovensko & Barbora Vrábelová, Ministerstvo životného prostredia SR