Workshop platformy programu LIFE sa konal 22. – 24. mája 2024 v španielskej Kantábrii, konkrétne v hlavnom meste Santander. Organizovaný bol pod záštitou Európskej výkonnej agentúry pre klímu, infraštruktúru a životné prostredie (CINEA) a v spolupráci s projektom LIFE Steps for LIFE (v preklade Kroky pre život). Na workshope participovala skoro stovka odborníkov z celej Európy vrátane Slovenska, pričom boli prezentované plány a čiastkové výsledky projektu Príroda pre všetkých.

Prednášky a workshop sa konali v priestoroch kaštieľa Palacio de la Magdalena v meste Santander. Foto: Miroslav Očadlík

Program bol streamovaný aj online. Foto: Miroslav Očadlík
Podmienky na tejto planéte sa rapídne zhoršujú aj pre plazy a obojživelníky
V Európe žije celkovo 151 druhov plazov a 85 druhov obojživelníkov a mnohé z nich nie je možné nájsť nikde inde vo svete. Podľa štúdie IUCN (Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov) z roku 2009, viac ako polovici európskych druhov plazov a obojživelníkov zaradených do červeného zoznamu sa neustále znižuje početnosť vo voľnej prírode. Znamená to, že sú ohrozené viac ako druhy európskych cicavcov alebo vtákov. Dôvodom sú znečisťujúce a expanzívne ľudské aktivity, ktoré vedú predovšetkým k strate biotopov a zhoršeniu kvality vody. V kombinácii s klimatickou zmenou a inváznymi druhmi vzniká trend straty biologickej diverzity, ktorý bez potrebných krokov nielenže ohrozí samotnú prírodu, ale aj kvalitu nášho každodenného života.
Aj z toho dôvodu sú aktivity pre zdieľanie skúseností a príkladov dobrej praxe prepájajúce odborníkov, ochranárov a zainteresované skupiny veľmi dôležitou súčasťou zlepšenia prístupu k zabezpečeniu ochrany biodiverzity ako súčasti zdravej a prosperujúcej kultúrnej krajiny.
Medzi 26 prezentáciami zazneli aj ambície nášho projektu LIFE

O „našom LIFE“ prezentoval na konferencii Miroslav Očadlík, expert na ochranu vôd z našej partnerskej organizácie WWF Slovensko. Foto: Michal Šutriepka
V prvý deň workshopu sa konali blokové prednášky a tzv „speed“ prednášky 26 účastníkov. Každý zo zúčastnených projektov mal 4 minúty na odprezentovanie.
Odborné prednášky prvého dňa otvoril Frank Vassen (Desk Officer, smernica EÚ o vtákoch a biotopoch), ktorý o európskych obojživelníkoch a plazoch uviedol, že podľa Nature Report 2019, ide o skupinu druhov s najvyšším klesajúcim trendom na národnej úrovni.

Všetci traja zástupcovia projektu LIFE Príroda pre všetkých pri projektovom plagáte. Zľava Miroslav Očadlík, WWF Slovensko, Michal Šutriepka a Viktória Štrbáková, obaja z Ministerstva životného prostredia SR.
Bloky tvorili nasledovné témy súvisiace s aktuálnymi výzvami ochrany obojživelníkov a plazov:
- Chránené oblasti pre obojživelníky a plazy v kontexte zmeny klímy.
- Skúmanie metód a možností eradikácie inváznych druhov obojživelníkov a plazov.
- Dlhodobá budúcnosť obojživelníkov a plazov vzhľadom na rastúci tlak na biotopy v dôsledku fragmentácie, urbanizácie a využívania krajiny.
- Ochrana obojživelníkov a plazov na národnej a medzinárodnej úrovni.
V druhý deň sa konal workshop zameraný na diskusiu a determináciu potrebných krokov k riešeniu týchto štyroch tém. Počas každého workshopu organizátori vypracovali poznámky a v posledný deň, počas terénnej exkurzie, odprezentovali 5 najdôležitejších záverov.
„Všetci potom hlasovali, ktorý z piatich záverov považujú za najviac urgentný a ten budú komunikovať ďalej. Čiže sme sa na konci tejto konferencie dopracovali k jej 4 hlavným výsledkom,“ dopĺňa finančná manažérka za koordinujúceho príjemcu nášho projektu, Viktória Štrbáková. „Okrem prezentácie projektu Príroda pre všetkých sme sa mohli zapojiť do diskusie o praktickej druhovej ochrane a oboznámiť sa s výsledkami a prístupom viacerých projektov LIFE prebiehajúcich po celej Európe,“ zhrnul svoje dojmy Miroslav Očadlík, expert na ochranu vôd z našej partnerskej organizácie WWF Slovensko.
Kantábria je rajom plazov, obojživelníkov aj turistov
Terénna exkurzia sa konala v pilotnej lokalite projektu LIFE Kroky pre život, ktorá je súčasťou turistickej trasy Camino Lebaniego. Hlavným cieľom tohto projektu je podpora existujúcej kultúrnej a turistickej infraštruktúry diaľkových trás na multifunkčnú zelenú infraštruktúru, ktorá cieli na zachovanie a zlepšenie biodiverzity a súčasne optimalizuje ekologickú konektivitu, poskytuje ekosystémové služby a zvyšuje povedomie turistov a nadšencov horských prechodov.
„Okrem prezentácie projektu sme sa mohli zapojiť do diskusie o praktickej druhovej ochrane a oboznámiť sa s výsledkami a prístupom viacerých projektov LIFE prebiehajúcich po celej Európe. Inšpiratívnym bolo predstavenie opatrení a pilotnej lokality projektu Kroky pre život a ukážka toho, že aj ochrana biodiverzity ako prírodného dedičstva môže tvoriť kľúčový prvok rozvoja regiónu,“ hodnotí M. Očadlík.

Súčasťou terénnej exkurzie bola aj návšteva pasienkov s mohutnými gaštanmi. Tie najstaršie presahujú vek 200 rokov. V rámci projektu Kroky pre život prebieha údržba a starostlivosť aj o tieto velikány. Foto: Miroslav Očadlík

Ponechané mŕtve drevo je domovom a úkrytom mnoha plazov, vrátanie jašterice perlovej. Foto: Miroslav Očadlík

O takéto pohľady nie je v okolí dedinky Pendes, kde sa nachádza rozsiahly háj s vyše 200-ročnými gaštanmi, núdza. Foto: Miroslav Očadlík

Na mnohých lokalitách boli na pasienkoch vybudované nádrže s vodou, ktoré slúžia pre napájanie dobytka ako aj obydlia a refúgiá pre obojživelníky. Foto: Miroslav Očadlík

Možno v nich nájsť aj žubrienky ropušky starostlivej. Foto: Miroslav Očadlík

Ropuška starostlivá. Foto: Miroslav Očadlík

Poddruh salamandry škvrnitej, pre ktorý sú typické žlté línie miesto škvŕn. Foto: Miroslav Očadlík
Turistickú, resp. pútnickú trasu Camino Lebaniego by si mal na svoj zoznam prianí pripísať každý milovník prírody a ekoturizmu. Je bohatá na dychberúce výhľady na kantábrijské hory, rokliny a malebné dedinky čupiace v dolinách, pod skalnými masívmi. Okrem fascinujúcej scenérie sa vám naskytnú strety s tamojšími živočíchmi, ktoré vám pripomenú, že táto krajina je stvorená pre nich. Budete im v tichosti závidieť toľko krásy, v ktorej môžu nažívať. Kantábria skutočne stojí za vašu návštevu.

Zastávku na vyhliadke s názvom Mirador de Santa Catalina určite na svojej túre po Camino Lebaniego nevynechajte. Poskytne vám pohľad do okolitej krajiny z výšky 760 m. n. m. Foto: Miroslav Očadlík
Text: Miroslav Očadlík, WWF Slovensko & Barbora Vrábelová, Ministerstvo životného prostredia SR