V piatich územiach, v ktorých v projekte pôsobíme, respektíve obnovujeme a zachovávame prírodné klenoty, sme osadili drevené náučné tabule. Boli inštalované so zámerom zaujať a informovať okoloidúcich o tom, prečo je sústava Natura 2000 unikátna a čím náš projekt prispieva k jej ochrane. Spoznajte zaujímavé miesta, kde sa nachádzajú a získajte článkom väčší prehľad o sústave Natura 2000!
Ešte počas plánovania projektu sme vyhodnotili, že informačná tabuľa, nachádzajúca sa priamo v projektovom území, vie byť veľmi užitočný nástroj. Javila sa vhodná predovšetkým na vzdelávanie a informovanie verejnosti o pomerne neznámej sústave Natura 2000. Nasledujúce dôvody nás presvedčili, prečo je náučný panel v chránenom území vhodný PR nástroj:
1. Vzdelávanie verejnosti
Informujú návštevníkov o prírodnom bohatstve priamo v teréne. Dokážu ľahko prepojiť praktickú ukážku, ktorá sa nachádza v okolí, so zaujímavými faktami uvedenými textovou alebo obrázkovou formou na tabuli. Veríme, že tabule napomôžu zvyšovať povedomie o sústave Natura 2000 tým, že poskytujú kontext o význame ochrany prírody a ekosystémov.
2. Podpora prírodného turizmu
Zvyšujú atraktivitu chránených oblastí tým, že poskytujú návštevníkom zaujímavé a obohacujúce fakty o flóre, faune, ale aj o prírodných fenoménoch, čo zvyšuje ich návštevnícky zážitok. Vysvetľujú dôležité aspekty krajiny a podporujú turistov v tom, aby viac dbali na jej ochranu.
3. Podpora projektov zameraných na ochranu prírody
Poskytujú informácie o prebiehajúcich projektoch alebo aktivitách zameraných na ochranu životného prostredia. Zvyšujú povedomie verejnosti o výzvach a potrebách v chránených územiach a môžu tak aj motivovať návštevníkov k podpore takýchto iniciatív.
Aké parametre by mala náučná tabuľa spĺňať, aby bola užitočná?
- Jasnosť a zrozumiteľnosť:
Informácie musia byť napísané jednoducho a jasne, aby boli prístupné širokému spektru návštevníkov, vrátane detí a ľudí bez odborných znalostí o prírode.
- Vizuálna atraktivita:
Panely by mali byť graficky pútavé s kvalitnými fotografiami, mapami a ilustráciami, ktoré priblížia informácie zaujímavým spôsobom. Pomáha to upútať pozornosť a uľahčiť pochopenie.
- Relevantnosť informácií:
Obsah musí byť aktuálny a zameraný na konkrétnu lokalitu, s informáciami o druhoch a biotopoch, ktoré sú jedinečné pre danú oblasť.
- Odolnosť a udržateľnosť:
Panely musia byť vyrobené z materiálov, ktoré sú odolné voči poveternostným podmienkam a vandalizmu. Zároveň by mali byť zhotovené z prevažne ekologického materiálu, aby ich výroba mala čo najmenší dopad na znečistenie životného prostredia.
- Interaktivita:
Súčasťou panelu by mali byť interaktívne prvky, ako napríklad QR kódy vedúce na ďalšie online zdroje, videá, obrázky a doplňujúce informácie, ktoré umožňujú hlbšiu edukáciu.
Päť projektových lokalít, päť tabúľ a množstvo zaujímavých informácií
Ako už nadpis napovedá, tabule sme umiestňovali v každej z našich piatich projektových lokalít. Štyri tabule boli osadené v chránených krajinných oblastiach Poľana, Záhorie, Latorica a Horná Orava. Jedna z tabúľ sa nachádza v národnom parku a vy už asi tušíte, že je reč o Muránskej planine. Keďže majú za úlohu zdôrazniť význam vzácnych a chránených druhov, ktoré sa v týchto oblastiach nachádzajú, no zároveň aj informovať o našom projekte, majú všetky plne využité obe strany. Rozhodli sme sa ich doplniť aj interaktívnymi prvkami, ktoré zaujmú nielen tých najmenších.
Prvá strana náučných tabúľ je jednotná. Zdôvodňuje ciele nášho projektu a predstavuje územia, ktoré tvoria sústavu Natura 2000 na Slovensku. Na zobrazenej mape Slovenska je obkreslených aj všetkých našich päť projektových lokalít. Druhá strana tabule obsahuje podrobnosti o konkrétnom území patriacom do sústavy Natura 2000, na ktorom v projekte vykonávame opatrenia. Pútavou formou a kombinovaním fotografií, mapy a textu, objasňuje návštevníkovi vybrané územie európskeho významu. Okoloidúcim prezrádza, aké vzácne druhy zo zvieracej a rastlinnej ríše žijú v prostredí vôkol tabule. Zároveň edukuje o previazanosti ekosystémov a ich hodnote v slovenskej krajine.
Na tabuli sa tiež nachádza mapa vybraného územia európskeho významu, za účelom vzbudenia záujmu vybrať sa preskúmať aj ďalšie zákutia sústavy Natura 2000. Pod tabuľou zabavia najmenších výletníkov interaktívne prvky, pozostávajúce z otočných a farebne potlačených kvádrov. Päť kvádrov predstavuje päť rôznych druhov vyobrazených v podobe kresleného obrázka na jednej zo strán kvádra. Na druhej strane informujeme o danom druhu textom a priloženým QR kódom nabádame na objavenie ďalších zaujímavosti zo sústavy Natura 2000 na našej webovej stránke.
Jednotlivé tabule sa nachádzajú na týchto miestach:
- V CHKO Záhorie sa nachádza v obci Suchohrad, neďaleko rieky Morava.
- V CHKO Poľana sa nachádza v území európskeho významu Hradné lúky.
- V CHKO Horná Orava sa nachádza v tesnej blízkosti Rašeliniska Slaná voda.
- V CHKO Latorica sa nachádza v obci Rad, kúsok od Prírodnej rezervácie Tice.
- V NP Muránska planina sa nachádza za obcou Muráň, na začiatku náučného chodníka Hrdzavá dolina.
Náučné tabule v súčasnosti fungujú ako kľúčový vzdelávací nástroj, no majú schopnosť aj motivovať verejnosť k ochrane prírody. A čím má verejnosť väčší záujem o prírodu a jej ochranu, tým je schopná vyvinúť väčší tlak na dlhodobú udržateľnosť chránených oblastí.
Text: Barbora Vrábelová, Ministerstvo životného prostredia SR