Apríl je mesiacom toku hlucháňov, kedy sa stretávajú na tokaniskách za účelom rozmnožovania. Pozrite sa s nami, čo sme o nich v ešte zasnežených lesoch Muránskej planiny zistili.
Do lesov Národného parku Muránska planina sa v rámci projektu vybrali naši kolegovia Ing. Jozef Bučko, PhD. z Národného lesníckeho centra (konk. z Ústavu lesných zdrojov a informatiky vo Zvolene) a site manažér Ing. Jakub Korytiak zo Správy NP Muránska planina.
Prišli zistiť, čo zachytili fotopasce, ktoré v teréne inštalovali ešte začiatkom decembra. Viete si o tom prečítať v tomto článku. Trebalo vymeniť baterky, pozrieť stav fotopascí, ale najmä preskúmať stopy v snehu, či tam hlucháne a hluchánice žijú. Výjazd to bol úspešný, pozrite sa na fotografie.
Táto stopa je samčia.
Táto stopa indikuje výskyt samice.
V lese môžeme nájsť aj trus hlucháňa.
Je dlhý 5-6 cm a hrubý od 0,5 do 1 cm, cez tok má biely koniec.
Ak náhodou v lese objavíte takéto stopy, môžete nám o tom poslať informáciu, pomôžete výskumu rozšírenia hlucháňa.
V našom projekte sa aktivity zameriavajú na výchovu mladých a ešte hustých lesných porastov, ktoré vieme správnymi zásahmi upraviť tak, že začnú hlucháňovi poskytovať vhodný biotop. Hlavným biotopom hlucháňa sú aj vybrané úseky lesov v NP Muránska planina.
Hlucháň hôrny sa považuje za tzv. dáždnikový druh, čo znamená, že nastavením správneho riadenia jeho prostredia sa zároveň dosiahne zlepšenie podmienok prostredia aj pre široké spektrum iných rastlín a živočíchov.
Tokanisko je špecifická časť lesa, ktorú si hlucháne určia a od polky marca do polky mája ju ráno a večer navštevujú, alebo na nej môžu zotrvávať aj celý deň. Stretnú sa tam hlucháne a hluchánice zo širokého okolia a samce medzi sebou zvádzajú súboje o samice.
Každé ráno za tmy, keď ešte celý les spí, hlucháne tokajú, tj. spievajú svoju pieseň, ktorá sa skladá zo štyroch fáz: klepkanie, trilkovanie, výlusk a brúsenie. Počas brúsenia vôbec nepočujú a práve vďaka tejto vlastnosti dostali aj svoje meno.
Zavolali by sme vás na Muránsku planinu, aby ste išli hľadať tokanisko, ale prosíme, nerobte to. Na Slovensku je podľa aktuálneho Červeného zoznamu vtákov Slovenska zaradený medzi ohrozené druhy v kategórii silne ohrozených taxónov (EN – Endangered). Preto ani neuvádzame, kde sa takéto porasty v rámci NP Muránska planina nachádzajú.
Ochrana hlucháňa hôrneho vyplýva z dvoch hlavných právnych predpisov Európskej únie – smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/147/ES z 30. novembra 2009 o ochrane voľne žijúceho vtáctva (ďalej len „smernica o vtákoch“) a smernice Rady 92/43/EHS z 21. mája 1992 o ochrane prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín.
Podľa vyhlášky Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 24/2003 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška MŽP SR č. 24/2003 Z. z.“) je druh zaradený v prílohe 4B (druh európskeho významu, na ochranu ktorého sa vyhlasujú chránené územia). Spoločenská hodnota hlucháňa hôrneho je 4 610 euro.