Od začiatku projektu sa nám podarilo:

Prípravné aktivity

Počas prípravných aktivít projektu sme pracovali na 4 rozsiahlych aktivitách. Týkali sa nasledujúcich činností:
A.1 Príprava štúdií, technickej dokumentácie a povoľovacích konaní
Štúdia uskutočniteľnosti pre projektové územie Záhorie definovala bioekologické zadanie, preskúmala a ďalej ujasnila realizovateľné opatrenia. V ďalšej štúdii uskutočniteľnosti boli navrhnuté opatrenia pre projektové územia Poľana a Muránska planina - mozaikové a ľahké kosenie pre monitorované druhy, komunikácia so zainteresovanými stranami a mulčovanie pôdy. Taktiež bola zakúpená technika potrebná na obnovu rašelinísk. Zriadené boli dve riadiace centrá (v Banskej Bystrici a v Námestove) a začali revitalizačné práce.
A.2 Príprava integrovaných programov riadenia
Porovnali sa rôzne typy programov riadenia, ktoré je potrebné integrovať a zadefinovali sme rozsah a zameranie integrovaného programu starostlivosti o chránené územie, ktoré by mal dokument riešiť. Bola identifikovaná potreba zmeny legislatívy za účelom implementácie a schválenia integrovaných programov starostlivosti o chránené územie. Pilotný integrovaný program starostlivosti pre lokalitu Poľana je v štádiu posledného pripomienkovania. Program pre lokalitu Záhorie bude dokončený v priebehu roku 2025.
A.3 Príprava stratégie pre zapojenie zainteresovaných strán a komunikáciu s nimi
Bola vyvinutá Stratégia zapojenia a lepšej komunikácie so zainteresovanými stranami, ktorá zahŕňa analýzu zainteresovaných strán, výsledky osobných rozhovorov so zainteresovanými stranami a plány zapojenia zainteresovaných strán pre každú pilotnú lokalitu.
A.4 Konzultácie s vlastníkmi/užívateľmi pôdy
Pre efektívnu prácu s užívateľmi a vlastníkmi pozemkov, na ktorých plánujeme vykonávať manažmentové opatrenia boli pripravené usmernenia pre komunikáciu s užívateľmi pozemkov a tiež vytvorený zoznam vlastníkov a užívateľov v projektových územiach v databáze zainteresovaných strán. ŠOP SR zamestnala 4 správcov lokality (“site managerov”) pre projektové územia Záhorie, Latorica, Muránska planina a Poľana, aby zabezpečili realizáciu aktivít v príslušnom teréne a komunikovali priamo s vlastníkmi/užívateľmi pozemkov, úradmi a zainteresovanými stranami na miestnej úrovni o plánovaní manažmentových opatrení (napr. v lesoch, trávnatých porastoch) a o možnosti odkúpenia pôdy.

Ochranárske a realizačné aktivity

V rámci realizačnej fázy projektu máme 7 aktivít a zameriavajú sa na zavádzanie konkrétnych manažmentových opatrení. Práve tými je náš projekt výnimočný.
C.1 Zvýšenie efektívnosti manažmentu lokalít Natura 2000
Zhromaždili sme údaje o lesných biotopoch a vybraných druhoch (ryby, bezstavovce - chrobáky a motýle, netopiere) v SCI/SAC s chýbajúcimi záznamami údajov. Získané informácie boli skontrolované a vyhodnotené, údaje sa ukladajú do databáz pre každú skupinu biotopov/druhov. Na terénnych prieskumoch sa zúčastnilo 80 odborníkov ktorí získali viac ako 8 000 záznamov o živočíšnych druhoch.
C.2 Monitorovanie a hodnotenie stavu cieľov ochrany v projektových lokalitách
Boli dokončené metodiky monitorovania cieľových druhov a biotopov. Uskutočnil sa monitoring (pred dopadom projektových akcií) druhov a biotopov, na miestach kde boli lokality manažmentu vybrané.
C.3 Zlepšenie odolnosti cieľových prvkov sústavy Natura 2000 voči zmene klímy
Meracie prístroje (klimatické prístroje na meranie teploty, vlhkosti a zrážok) boli nainštalované na všetkých pilotných lokalitách Záhorie, Horná Orava, Latorica, NP Muránska planina a Poľana. V súčasnosti zhromažďujeme údaje z týchto zariadení.
C.4 Zlepšenie konektivity siete Natura 2000
Vypracovali sme štúdiu Identifikácia modelových predmetov ochrany európskeho významu z hľadiska zlepšenia koherencie (konektivity) sústavy Natura 2000. Analýza bola vykonaná na celom súbore 133 druhov a 65 typov biotopov, ktoré reprezentujú predmety ochrany území európskeho významu na Slovensku.
C.5 Implementácia konkrétnych ochranných opatrení v projektových lokalitách a vývoj nových manažmentových prístupov
V projektových územiach Záhorie a Poľana boli obnovené, resp. založené agrolesnícke systémy na výmere 72,3 ha. Na lokalite Vrchdetva v projektovej oblasti Poľana sa na 26,4 ha borievkových pasienkov zrealizovali manažmentové aktivity zamerané na zachovanie biotopu „Porasty borievky obyčajnej“ a obnovu pastvy oviec bez ktorej je tento biotop na Poľane odsúdený na zánik. V projektovej oblasti Záhorie boli založené nové agrolesnícke systémy na 45,9 ha ornej pôdy na lokalitách Rúbanice a Na dieloch. Prebieha mapovanie starých odrôd jabloní a hrušiek v projektovom území Poľana, ktorého prvé výsledky sme zverejnili v Katalógu starých a krajových odrôd ovocných drevín pestovaných v regióne „Podpoľanie" (Na stiahnutie). Na NLC sa začalo pestovanie sadeníc z vymapovaných odrôd jabloní a hrušiek, z ktorých bol založený odrodový archív v meste Hriňová a v objekte NLC vo Zvolene. Uskutočnili sa prípravné činnosti na realizáciu manažmentových opatrení (komunikácia s vlastníkmi pozemkov, špecifikácia pre obstarávania). Opatrenia pre ohrozené druhy ako Emys orbicularis, Tetrao urogallus, Pseudogaurotina excellens a Eleocharis carniolica sa začali v priebehu minulého roka. Začala sa iniciácia opatrení na obnovu Thesium ebracteatum v SCI Hradné lúky (Poľana). V Latorici prebieha investičná príprava projektového územia Tice: bola dodaná projektová dokumentácia pre územné rozhodnutie, inžinierska činnosť bola konzultovaná s dotknutými orgánmi a vlastníkmi pozemkov a bolo vydané právoplatné územné rozhodnutie. Úpravy poľovného manažmentu boli zapracované do štúdie realizovateľnosti Poľany a Muránskej planiny.
C.6 Nákup pôdy, prenájom alebo iné kompenzačné platby v projektových lokalitách
V súčasnosti aktívne pracujeme na vyhľadávaní pozemkov na projektových územiach, ktoré sú vhodné na odkúpenie, pričom komunikujeme a jednáme s vlastníkmi pozemkov na Záhorí. Na Vysokej Bazičke (Belianske lúky) sme zakúpili 1 472 hektárov pôdy určených na obnovu rašelinísk. V rámci lokality Tarbucka sme prenajali 12 hektárov na obhospodarovanie biotopov pre xerofilné trávno-bylinné spoločenstvá a druh Iris aphylla subsp. hungarica.
C.7 Hodnotenie sociálno-ekonomických prínosov a ekosystémových služieb sústavy Natura 2000
Pre hodnotenie ekosystémových služieb bola spracovaná analýza dostupných GIS (Geografický informačný systém) dát s cieľom definovať chýbajúce dáta vyžadujúce ďalšie zmapovanie.

Monitorovanie dopadu činností projektu

Monitorovacia fáza prebieha prakticky od začiatku projektu, keďže bolo potrebné zmonitorovať všetky parametre ešte pred realizáciou opatrení. V rámci monitorovania sa zameriavame na 4 aktivity.
D.1 Monitorovanie vplyvu konkrétnych projektových aktivít na biodiverzitu
Na základe Metodiky monitorovania vplyvu konkrétnych projektových aktivít na biodiverzitu, vytvorenej v prvej fáze projektu, prebehol nultý monitoring. V roku 2024 sme vydali Správu z nultého monitoringu realizovaného na projektových lokalitách v rokoch 2022 a 2023.
D.2 Monitorovanie sociálno-ekonomických dopadov projektu a ekosystémových služieb
Vypracovali sme Príručku pre monitoring sociálno-ekonomického dopadu projektu na základe ktorej zbierame príslušné údaje. Obsahuje ukazovatele v štyroch oblastiach (biodiverzita, klimatické zmeny, ekonomika, spoločnosť, informovanosť). Všetky ukazovatele súvisia s príslušnými ekosystémovými službami. Uskutočnili sme prvý verejný prieskum týkajúci sa povedomia o sústave Natura 2000 a o ekosystémových službách. Vypracovali sme Metodiku hodnotenia ekosystémových služieb v pilotných lokalitách.
D.3 Monitorovanie implementácie Prioritného akčného rámca (anglicky PRIORITISED ACTION FRAMEWORK/PAF)
V prvej fáze projektu bola navrhnutá databáza na monitorovanie implementácie PAF. V súčasnosti je spustená a online formulár je dostupný na našich webových stránkach (záložka Natura 2000 na Slovensku). V rámci tejto aktivity sme taktiež dokončili prvú správu o pokroku pri implementácii PAF.
D.4 Monitorovanie a hodnotenie kľúčových ukazovateľov výkonnosti
Koordinačný partner projektu MŽP poveril prípravou databázy partnera ŠOP SR, ktorý počas intenzívnych konzultácií s externým monitorovacím tímom projektu vytvorili prvý dátový záznam. KPI projektu sa pravidelne zadávajú do webového nástroja LIFE KPI.

Povedomie verejnosti a šírenie výsledkov

Zvyšovania povedomia verejnosti o sústave Natura 2000 a o našom projekte je jednou z priorít. Aby sme zabezpečili efektívnu komunikáciu projektu a disemináciu jeho výsledkov zameriavame sa na tieto aktivity:
E.1 Šírenie informácií a zvyšovanie povedomia o sústave Natura 2000 smerom na verejnosť
Na začiatku projektu bola vytvorená vizuálna identita projektu, Komunikačná stratégia a Komunikačný plán. Na ich základe sme spustili webovú aj facebookovú stránku projektu, kde neustále prinášame nové informácie o napĺňaní našich cieľov. Avšak informácie nešírime iba online formou. V rámci tejto aktivity neustále vydávame tlačené propagačné materiály, ktoré sú súčasťou Natura 2000 porfólia. Vo všetkých projektových územiach sme taktiež osadili informačné tabule.
E.2 Šírenie a komunikácia pre odborníkov
Od úvodnej konferencie, ktorú sme zorganizovali v novembri 2021, neustále pracujeme na školení odborníkov zaoberajúcich sa ochranou prírody na Slovensku. Uskutočnili sme školenia o ustanoveniach Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) pre poľnohospodárov, lesníkov, zamestnancov ŠOP SR a NP Muránska planina. Školenie o komunikácii smerom k vlastníkom a užívateľom pozemkov a školenie o krízovej komunikácii pre pracovníkov ochrany prírody, ku ktorých sme vytvorili aj E-learningové kurzy. Na základe týchto školení sme vytvorili Komunikačnú príručku pre ochrancov prírody, ktorá poskytuje stručný systematický návod, ako sa správať v úlohe obhajcu prírody, či už v teréne alebo v kancelárii. Medzi ďalšie uskutočnené školenia patria: školenie o ochrane kríkov Lonicera nigra ako hostiteľských rastlín pre fuzáča karpatského (Pseudogaurotina excellens); školenie o komunikácii smerom k vlastníkom pôdy a užívateľom pôdy, či školenie o zapojení zainteresovaných strán vo vzťahu k ochrane prírody. Spolu sme vyškolili 463 odborníkov zo ŠOP SR, NP Muránska planina, poľnohospodárov a lesníkov.
E.3 Šírenie výsledkov, replikácia a vytváranie sietí s inými projektmi
V rámci šírenia povedomia o agrolesníctve sme vytvorili brožúru, ktorá ľahko zrozumiteľným spôsobom, predstavuje tento udržateľný spôsob hospodárenia. Pravidelne sa zúčastňujeme na rôznych konferenciách a stretnutiach, pričom je našim cieľom šírenie výsledkov nášho projektu, získavanie nových perspektív a výmena skúseností s ďalšími projektami. Nadviazali sme kontakty so zástupcami LIFE Jedna příroda, Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. či BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie). Navštívili sme mnohé podujatia, napríklad: stretnutie projektových koordinátorov LIFE projektov v Helsinkách, v októbri 2022; stretnutie LIFE Living Rivers and LIFE Danube floodplains Implementation of the Slovak Water Plan in selected river basins, v novembri 2023; stretnutie LIFE Platform Meeting: Amphibian and Reptile Conservation - Challenges and Opportunities in Europe v Cantabrii, v máji 2024; či Safeguarding Biodiversity: Red Lists and Beyond Latvia within LIFE FOR SPECIES v Litve, v septembri 2024. V apríli tohto roku nás nájdete na wokshope zameranom na adaptáciu lesných ekosystémov na zmenu klímy, LIFE Upscaling Workshop v Českej republike.
E.4 Environmentálne vzdelávanie vo vzťahu k sústave Natura 2000
Vo všetkých projektových lokalitách prebiehajú vzdelávacie aktivity zamerané na zvýšenie povedomia verejnosti o sústave Natura 2000 a ekosystémových službách. Vytvorili a vytlačili sme 5 druhov informačných materiálov – brožúr o sústave Natura 2000 (jedna pre každú pilotnú lokalitu), ich online podobu nájdete na našej stránke v časti "Na stiahnutie". V roku 2024 sme na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave vytvorili a realizovali univerzitný výučbový kurz o Nature 2000 a ekosystémových službách. Organizujeme množstvo vzdelávacích programov a exkurzií pre deti, učiteľov aj rodičov, ktorých zoznam pravidelne aktualizujeme na podstránke "Pre školy a verejnosť". V súčasnosti pripravujeme a testujeme vzdelávací program Rozhýb labky pre materské školy a rodiny. Naše poznatky a skúsenosti chceme v budúcnosti implementovať do ďalších lokalít sústavy Natura 2000 po celom Slovensku.

Projektový manažment a sledovanie priebehu projektu

Projektové riadenie je veľmi podstatná časť každého projektu. Sústredíme sa tu predovšetkým na koordináciu a kontrolu činností v rámci aktivít:
F.1 Projektový manažment
Projektový manažment zabezpečuje celkovú prevádzku, koordináciu a riadenie projektu. Pre efektívne riadenie projektu bolo v rámci projektu vytvorených niekoľko pracovných skupín - Skupina projektového manažmentu, Pracovná skupina pre komplementárne aktivity a Komunikačný tím.
F.2 Príprava After-LIFE plánu
Táto aktivita bude realizovaná v poslednej fáze projektu.
aktualizované dňa 20.3.2025