V rámci nášho LIFE projektu Príroda pre všetkých máme aj aktivitu, ktorá sa sústredí na šírenie informácií a komunikácie pre odborníkov. Cieľom tejto akcie je vybudovať organizáciam zapojených do manažmenut siete Natura 2000 dostatočné kapacity a to v oblastiach, ktoré daní odborníci potrebujú pre svoju každodennú prácu. Zároveň je esenciálne prepojiť ich znalosti a skúsenosti pre lepšiu implementáciu PAF 2021 – 2027 vo všeobecnosti. Len pre zopakovanie, Prioritný akčný rámec financovania pre sústavu Natura 2000 v Slovenskej republike na roky 2021 – 2027 je implementovaný naším LIFE projektom Príroda pre všetkých.
Vzhľadom k tomu, že nový Strategický plán Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) 2023-2027 bol prijatý koncom novembra, vnímali sme ako veľmi potrebné, aby sme odborníkov aj hospodárov preškolili o základoch, ale aj novinkách, ktoré tento plán prináša. Sprostredkovať tieto informácie sme sa rozhodli formou školenia. Sériu odborných prednášok si okrem zamestnancov Správ chránených krajinných oblastí (Štátna ochrany prírody SR) a Správ národných parkov zúčastnili aj lesníci, poľnohospodári či chovatelia dobytka, ktorí pôsobia v naších projektových územiach. Do Zvolena, kde školenie prebiehalo, prišli tak hospodári z CHKO Poľana, NAPANT-u, NP Veľká Fatra a NP Muránska planina.
Cieľom školenia bolo bližšie objasnenie problematiky SPP. 1 prednášajúca dáma a 7 prednášajúcich pánov nám počas svojích 45 minút postupne odprednášali všetky podstatné informácie týkajúce sa novej SPP. Z úst expertky a expertov, ktorí zohrávali veľmi dôežité úlohy priamo pri tvorbe Strategického plánu boli sprostredkované témy ako:
✅ Integrované financovanie ochrany prírody a biodiverzity.
✅ Detailné predstavenie strategického plánu SPP 2023 – 2027.
✅ Platby na poľnohospodárskej a lesnej pôde v rámci SPP.
✅ Koordináciu potrieb prípravy podkladov a procesov na poľnohospodárskej a lesnej pôde v rámci ŠOP SR.
Témy a prezentácie zdieľané počas školenia
Po úvodnom slove nášho projektového koordinátora RNDr. Michala Šutriepku, PhD. sa chopila prezentačného stola jediná dáma. RNDr. Eva Viestová, PhD. z Ministerstva životného prostredia SR, zo Sekcie ochrany prírody a biodiverzity sa pripravila návštevníkom priblížiť tému Integrované financovanie ochrany prírody a biodiverzity.
Vo svojej prezentácii zhrnula, ako je nastavené integrované financovanie ochrany prírody a biodiverzity na Slovensku. Predstavila, akým spôsobom schémy reflektujú finančné potreby a možnosti pre Slovensko v oblasti ochrany prírody, biodiverzity a krajiny. Zamerala sa aj na uvedenie medzinárodných zdrojov, zdrojov EÚ, ako aj národných zdrojov a postavenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky v rámci nich. Celú prezentáciu si môžete prezrieť na tomto odkaze.
Prednášania sa následne chopil ornitológ, pán Mgr. Jozef Ridzoň z občianskeho združenia Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko. Pútavých 52 snímok svojej prezentácie využil na čo najdetailnejšie predstavenie Strategického plánu SPP 2023 – 2027, aké intervencie sú z pohľadu ochrany prírody a biodiverzity významné a žiadúce. V úvode zhrnul dopady predošlej SPP na stav vidieckej krajiny.
Následne spomenul zrealizované kroky na zlepšenie nepriaznivého stavu vidieckej krajiny a podporu farmárom hospodáriacich s ohľadom na prírodu. Venoval sa aj cieľom Strategického plánu SPP v zmysle nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ č. 2021/2115, čl. 6. Podstatnú časť svojej prezentácie dedikoval detailnému predstaveniu kondicionalít s dúrazom na pôdu, vodu, biodiverzitu a krajinu, ale aj na zmeny klímy, zmierňovanie zmeny klímy a adaptácie na ňu. Celú prezentáciu na túto tému si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Po prestávke prišiel odprezentovať náš tretí prednášajúci Mgr. Dobromil Galvánek, PhD. z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV. Jeho téma približovala Platby na poľnohospodárskej pôde
pre ochranu biodiverzity. V prezentácii spomenul agroenvironmentálno klimatické opatrenia pre roky 2023 – 2027. Pribížil témy ako precízne hnojenie na ornej pôde, šetrné hospodárenie na ornej pôde, v ovocných sadoch a vinohradoch, či opatrenia na ochranu biodiverzity. Načrel aj zmeny v ochrane biotopu sysľa pasienkového a v ochrane poloprírodných a prírodných trávnych porastov. Niekoľko snímok venoval obhospodarovanie biotopov druhov trávnych porastov v územiach európskeho významu, zatrávňovaniu podmáčanej ornej pôdy a zmenám v platbách Natura 2000 na poľnohospodárskej pôde. Kompletnú prezentáciu si prezrite prostredníctvom tohto odkazu.
Pred obedňajšou prestávkou sme si vypočuli ešte pána Ing. Andreja Sanitrára, ktorý je vedúci Oddelenia územnej ochrany v Štátnej ochrane prírody SR. Štátna ochrana prírody SR je aj jedným z naších projektových partnerov.
Svojou témou predstavil koordináciu potrieb prípravy podkladov a procesov v rámci ŠOP SR na poľnohospodárskej pôde. Venoval sa jednotlivým druhom podpôr s účasťou ŠOP SR pri príprave a modifikácii, ako aj podpore pre oblasti s prírodnými obmedzeniami alebo inými osobitnými obmedzeniami. Zahrnul divákov aj informáciou o podpore v rámci sústavy Natura 2000 na trvalom trávnom poraste. Prezentáciu od pána Ing. Sanitrára si môžete prečítať kliknutím na tento odkaz.
Po obedňajšej prednáške uzavrel sériu prednášok pre poľnohospodárov opäť kľúčový zástupca partner v našom projekte, pán Ing. Jaroslav Jankovič, CSc., vedúci Odboru pestovania a produkcie lesa v Národnom lesníckom centre vo Zvolene – Lesnícky výskumný ústav Zvolen.
Pán Ing. Jankovič, CSc. pripravil návštevníkom pútavé informácie ohľadom Agrolesníctva, zakladania líniových vegetačných prvkov a zalesňovania. Prínosným bolo z jeho strany správne definovať pomerne moderný prístup agrolesníctva a hospodárom jasne vytýčil, čo je a čo nie je agrolesníctvo. Priblížil aj legislatívne aspekty agrolesníckeho spôsobu hospodárenia na pôde, ako aj nariadenia vlády súvisiace s pestovaním drevín na poľnohospodárskej pôde. Podstatnú časť prezentácie venoval výškam podpôr na neprojektové opatrenia zakladanie agrolesníckych systémov, líniových vegetačných prvkov a zalesňovanie ornej pôdy v Strategickom pláne SPP 2023 – 2027.
Nasledoval blok prezentácií, ktoré boli určené predovšetkým lesníkom, odborníkom a podnikateľom pôsobiacim v lesnom hospodárstve. Otvoril ho ekológ Milan Janák so svojím vstupom na tému Klimaticky inteligentné obhospodarovanie lesov. Pán Milan Janák vystupoval taktiež v zastúpení jedného z naších skvelých partnerov – WWF Slovensko.
Na 23 snímkach priblížil návštevníkom pojem klimaticky inteligentného obhospodarovania lesov a taktiež aj problematiku adaptácie lesov na zmenu klímy a PBOL. Prezentácia je k nahliadnutiu na tomto odkaze. Druhú polovicu prezentácie venoval inému významnému LIFE projektu s názvom Obhospodarovanie lesov s prispôsobovaním sa zmenám klímy pre strednú a východnú Európu (CLIMAFORCEELIFE). V prípade chuti dozvedieť sa o tomto projekte viac pripájame aj ich webovú stránku..
Predposledná prezentácia niesla názov Platby na lesnej pôde v rámci SPP 2023 – 2027. Odprednášal nám ju pán Ing. Eduard Apfel, riaditeľ Národného parku Veľká Fatra. Prednáška sa fokusovala na priblíženie investičného opatrenia, opatrenia na obnovu lesov, taktiež lesoenvironmentálnym schémam a platbám Natura 2000 na lesnej pôde.
Dôraz bol kladený na priblíženie neprojektových opatrení Strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky, na priame platby. Podrobne bola vďaka pánovi Ing. Apfelovi lesníkom vysvetlená problematika Lesnícko-environmentálnych a klimatických služieb a ochrana lesov (LEKS). Priblížil podmienky LEKS v Chránenom vtáčom území, LEKS v Území európskeho významu ako aj LEKS vzťahujúce sa na ochranu hlucháňa hôrneho. Informácie sa viazali aj na platbu v rámci sústavy NATURA 2000 na lesných pozemkoch a na podporu investícií pre obhospodarovateľov lesov. Pár snímok bolo venovaných aj integrovaným projektom správnej praxe prírode blízkeho hospodárenia v lesoch. Kompletnú prezentáciu pripájame k nahliadnutiu na tomto odkaze.
Prednáškový deň nám uzavrel Ing. Henrich Mičko, lesník zo Štátnej ochrany prírody SR. Poskytol hospodárom podstatnú oporu, keďže sa jeho téma týkala Koordinácie potrieb prípravy podkladov a procesov na lesnej pôde v rámci Štátnej ochrany prírody SR. Objasnil, že Strategický plán Spoločnej poľnohospodárskej politiky 2023 – 2027 zahŕňa projektové a neprojektové opatrenia na lesných pozemkoch s niekoľkými cieľmi. Značnú časť prezentácie viazal na informovanie ohľadom podporných údajov, podkladov a súvisiacich vstupov orgánov a organizácií ochrany prírody. Záverečnú časť prezentácie venoval prílohám k Nariadeniu vlády č. 3/2023 Z. z. V poradí ôsmu prezentáciu sprístupňujeme na tomto odkaze.
Podobné podujatie je naplánované aj pre západný región 15. februára 2023 v Bratislave a 1. marca 2023 navštívime aj východný región Slovenska, keďže sa s prezentujúcimi vyberieme do Košíc. Sledujte aj našu Facebookovú stránku, nech Vám neuniknú žiadne aktuality o projekte.