Možno ste si všimli, že vody (nielen) v našej krajine ubúda každým rokom. Preto v projektovej lokalite Záhorie, konkrétne v územiach európskeho významu Rudava a Kaltenbruk, máme ambíciu prehradiť 10 kilometrov odvodňovacích kanálov a vytvoriť 10 hektárov mokradí.
Ešte než zavítalo na Záhorie zimné počasie zašli do vybraných lokalít kolegovia zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Záhorie (Štátna ochrana prírody SR), aby identifikovali, kde presne bude najvhodnejšie mokrade vytvoriť. Akým spôsobom vzniknú a aké živočíšne druhy sústavy NATURA 2000 týmto opatrením podporíme? Čítajte ďalej a prezradíme vám.
Od zadržania vody v krajine po obnovu mokraďových biotopov
Revitalizačné opatrenie, ktoré sa v pramennej oblasti Rudava, v lokalite Plavecké podhradie a Prievaly (územie európskeho významu Rudava) a v oblasti Kaltenbruk (rovnomenné územie európskeho významu) chystáme „naštartovať“, nesú spoločný názov obnova maloplošných mokraďových biotopov a dočasných mokradí. Toto územie trpí nevyhovujúcim vodným režimom povrchových a podzemných vôd pre zachovanie a udržanie miestnej biodiverzity. Cieľom úprav je efektívne zvýšenie zadržovania vody v týchto územiach oproti súčasnému stavu.
Princípom zlepšenia manažmentu vodného režimu je spomalenie odtoku a zvýšenie hladiny vody v okolitom území pomocou prehrádzok na vybraných odvodňovacích (drenážnych) kanáloch s celkovou dĺžkou 10 kilometrov.
Odvodňovacie kanály budú plniť nový účel, potrebujeme tu zavodňovať
Ešte pred Dušičkami (2023) kolegovia identifikovali a vybrali vhodné drenážne kanály, ktoré budú objektmi prehradenia alebo zakopania. V novembri išli priamo do terénu, kde vykonali GPS zameranie a určili presné identifikačné body, na ktorých budú práce vykonávané. Výber drenážnych kanálov navrhovali tak, aby sa im podarilo obnoviť vodný režim do maximálnej možnej miery. Brali do úvahy také miesta, kde už v súčasnosti sú vybudované prirodzené bobrie hrádze, vodárenské stavidlá či prepojenia kanálov navzájom.
Ambíciou projektu je čo najefektívnejšia asanácia (ozdravenie, pozn. red.) tohto prostredia, aby sa voda dostala na plochy budúcich mokradí a bola tam zadržaná. Musia zároveň všetko plánovať tak, aby aj v prípade vyšších zrážok či podzemnej vody nedošlo k odplaveniu či preboreniu prehrádzok, ktoré tam vďaka externému dodávateľovi vytvoria. Výšku navrhovaných zásypov odvíjali od nameranej hĺbky kanála a merané boli aj vzdialenosti medzi jednotlivými zásypmi. Prehrádzky plánujeme budovať v pätnásť- až dvadsaťmetrových úsekoch. Dĺžka zásypov bude od päť do desať metrov.
Zemina , ktorou sa budú kanály zasypávať sa nachádza priamo na brehoch kanálov alebo v blízkom okolí, nebude potrebné žiadnu ďalšiu dovážať. V území európskeho významu (skrátene tiež "ÚEV") Kaltenbruk bude upravovaných 6 drenážnych kanálov, na ktorých bude vytvorených 126 prehrádzok. V území európskeho významu Rudava bude predmetom zasypávania 9 drenážnych kanálov, na ktorých bude vybudovaných 240 prehrádzok. V tejto lokalite obnovíme na 2 kanáloch aj dve nefunkčné vodárenské stavidlá. Celková dĺžka znefunkčnených odvodňovacích kanálov v našom projekte je 10 000 metrov s celkovým počtom 366 prehrádzok.
Odvodňovacie kanály budú plniť nový účel, potrebujeme tu zavodňovať
Vodný režim bude zlepšený aj vytvorením mokraďových biotopov pomocou vyhĺbenia terénu na miestach podľa výberu kolegov zo Správy CHKO Záhorie. Biotopy pre obojživelníky boli navrhnuté na dvoch lokalitách, kde sa predpokladá vytvorenie periodických mokraďových jazierok. Mokraďové biotopy periodických mlák budú vytvorené znížením terénu vybagrovaním a vyhrnutím zeminy. Kvôli nízkym terénnym depresiám a nerovnostiam na niektorých miestach je potrebné aj bagrovanie. Samotné zaplavenie by na niektorých miestach nestačilo a nevytvorilo by sa tam jazierko. Medzi mokraďovým jazierkom a kanálom bude vytvorené prepojenie. Vybagrovaný materiál bude miestne presunutý a vhodne vytvarovaný v teréne v rámci tej istej lokality. Niekde bude potrebný veľký báger, niekde malý, kolesový, či pásový, ale aj ručné hĺbenie. Všetky tieto nejasnosti máme ešte stále „na tanieri“ a budeme sa nimi tento rok zaoberať. Veľa závisí od prístupu, náročnosti terénu a typu podložia. Celkové zemné práce pri vytváraní periodických mokradí pre obojživelníky budú predstavovať 20 000 m3.
Prilákame skokany všetkých farieb a s nimi aj bociany a žeriavy
Opatrenia chceme realizovať, aby sme zlepšili stav 6 druhov európskeho významu. Druhy, pre ktoré budú opatrenia pôsobiť priamo je ryba čík európsky a vážka jednoškvrnná. Pre 4 druhy budú opatrenia pôsobiť nepriamo, prostredníctvom zlepšenia zdrojov vody pre tok Rudava. Sú nimi najväčšia európska vážka pásikavec veľký, ryby mihuľa ukrajinská, lopatka dúhová a hrúz bieloplutvý.
Ďalšie cieľové druhy, ktoré budú z týchto úprav benefitovať sú viaceré obojživelníky ako skokan ostropyský, skokan štíhly, mlok bodkovaný, skokan zelený, hrabavka škvrnitá, skokan hnedý, ropucha bradavičnatá a ryba pĺž podunajský. Z vtákov sú to druhy ako žeriav popolavý, bocian čierny, bocian biely alebo močiarnica mekotavá. Z cicavcov sa úpravy pozitívne dotknú netopiera vodného a v rámci rastlinnej ríše perutníka močiarneho a bublinatky nebadanej.
Kedy budú mokrade vytvorené?
V tomto roku (2024) potrebujeme vysúťažiť dodávateľa, ktorý zabezpečí zasypanie a prehradenie kanálov, vyhĺbenie mokraďových jazierok a všetko ostatné s tým spojené. Opatrenie máme v pláne dokončiť najneskôr do konca roka 2025.
O progrese tohto opatrenia budeme určite informovať. Sledujte nás, aby vám to neuniklo.
Text: Barbora Vrábelová, Ministerstvo životného prostredia SR, Alena Seginková a Tomáš Olšovský, Štátna ochrana prírody SR - Správa CHKO Záhorie, Miroslav Očadlík a kolektív, WWF Slovensko.
Použité zdroje:
Pramenná oblasť Rudavy. Lokalita Plavecké Podhradie – Prievaly, projektová štúdia, VHS SERVIS s.r.o, 2021.
Plánované opatrenie vychádza zo štúdie "Revitalizácia a obnova biotopov druhov európskeho významu v lokalite Záhorie. Návrh a výber opatrení pre projekt LIFE-IP Natura 2000 SVK", ktorú pripravil kolektív z WWF Slovensko v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR (Správou CHKO Záhorie) a Slovenským vodohospodárskym podnikom.
Použité skratky:
ÚEV - Územie európskeho významu
CHKO - Chránená krajinná oblasť
ŠOP SR - Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky